Kategoria Superiore 2010–11

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2010-11
Sezoni 2010-11
Fituesi KF Skënderbeu
Zbritjet KS Besa
KS Elbasani
Liga e Kampioneve KF Skënderbeu
Liga e Evropës FK Flamurtari
KS Vllaznia
KF Tirana
Golshënuesi
më i mirë
Daniel Xhafa (FK Flamurtari)
‹‹ Kategoria Superiore 2009-10 Kategoria Superiore
2011-2012
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2010-11.

Ky ishte Kampionati i 72të Zyrtar, ose i 75të i Shqipërisë (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës[1]). Nisi më gusht, 2010 dhe përfundoi më 16 maj, 2011[2].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Skënderbeu 33 23 4 6 52 23 73
2 FK Flamurtari 33 22 3 8 62 27 66
3 KS Vllaznia 33 17 8 8 41 27 59
4 KF Laçi 33 14 5 14 44 44 47
5 KF Tirana 33 11 11 11 42 31 44
6 KF Bylis 33 13 4 16 44 48 43
7 KS Teuta 33 11 9 13 38 40 42
8 KS Kastrioti 33 11 9 13 40 47 42
9 KS Shkumbini 33 12 6 15 43 54 42
10 KS Dinamo 33 10 9 14 46 50 39
11 KS Besa 33 10 9 14 35 47 39
12 KS Elbasani 33 4 3 26 30 79 12

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KF Skënderbeu
Logo KF Skënderbeu

Nuk është plotësuar ende.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Giovanni Armillotta

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]