Kategoria e Parë 1975-76

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1975-76
Sezoni 1975-76
Fituesi Dinamo
Zbritjet Naftëtari
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1974-75 Kategoria e Parë
1976-77
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1975-76.

Ky ishte Kampionati i 40-të i Shqipërisë. Nisi më 13 shtator, 1975 dhe përfundoi më 6 qershor, 1976[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 22 11 6 5 44 22 28
2 17 Nëntori 22 8 10 4 29 18 26
3 Vllaznia 22 10 5 7 34 27 25
4 Besa 22 5 13 4 20 18 23
5 Partizani 22 6 11 5 15 16 23
6 Flamurtari 22 8 6 8 17 20 22
7 Shkëndija Tiranë 22 6 8 8 18 18 20
8 Labinoti 22 5 10 7 17 22 20
9 Lokomotiva 22 7 6 9 13 24 20
10 Luftëtari 22 7 5 10 19 23 19
11 Traktori 22 7 5 10 17 24 19
12 Naftëtari 22 5 9 8 17 28 19

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Medin Zhega, Iljaz Ceco, Jani Rama,Haxhi Mergjyshi, Muhedin Targaj, Faruk Sejdini, Rifat Ibershimi, Ibrahim Kodra, Torez Ciraku, Gani Xhafa, Ilir Pernaska, Vasillaq Zeri, Shyqyri Ballgjini, Luan Zenuni, Xhorxhi Puka, Petrit Gjoni, Fatos Petani, Ahmet Ahmedani. Trajner: Durim Shehu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta