Jump to content

Kategoria Superiore 1999-00

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1999-00
Sezoni 1999-00
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KF Elbasani
KF Partizani
Golshënuesi
më i mirë
Klodian Arbëri (KF Tomori)
‹‹ Kategoria Superiore 1998-99 Kategoria Superiore
2000-01
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 1999-00.

Ky ishte Kampionati i 64-të i Shqipërisë. Nisi më 18 shtator, 1999 dhe përfundoi më 24 maj, 2000[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 26 16 4 6 40 14 52
2 KF Tomori 26 15 7 4 35 22 52
3 KS Teuta 26 15 4 7 36 16 49
4 KS Vllaznia 26 11 4 11 29 28 37
5 KF Bylis 26 10 7 9 28 29 37
6 KS Lushnja 26 10 5 11 34 31 35
7 KS Shkumbini 26 10 5 11 21 31 35
8 KF Skënderbeu 26 10 4 12 33 33 34
9 Shqiponja 26 8 9 9 21 21 33
10 KS Dinamo 26 8 7 11 27 31 31
11 KF Apolonia 26 9 4 13 22 41 31
12 FK Flamurtari 26 9 3 14 25 35 30
13 KF Elbasani 26 8 5 13 19 32 29
14 KF Partizani 26 6 6 14 21 37 24

Finale për titullin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

28 maj 2000 KF Tirana 1 - 1 (5:4p) KF Tomori Golashënues: 1:0 Erjon Rizvanolli 57' 1:1 Nevil Dede 88' (a) Elbasan

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Blendi Nallbani, Elvis Sina, Rezart Dabulla, Nevil Dede, Krenar Alimehmeti, Alban Tafaj, Ervin Bulku, Enkli Memishi, Zoltan Kenesei (HUN), Johan Driza, Anesti Vito, Peter Sutori (HUN), Erion Rizvanolli, Florian Riza, Isli Hidi, Sokol Bulku, Alpin Gallo, Sokol Ishka, Julian Kapaj, Gentian Lici, Ardian Mema, Sokol Prenga, Nordik Ruhi, Fatjon Ymeri, Laszlo Vukovics (HUN), Matyas Lazar (HUN). Trajner: Shkelqim Muca.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta