Nevil Dede

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nevil Dede
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNevil Thanas Dede
Datëlindja (1975-01-10) 10 janar 1975 (49 vjeç)
VendlindjaTirana, Shqipëri
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–2004KF Tirana255(24)
2005–2006KF Elbasani68(11)
2006–2007KF Tirana44(6)
2008Changsha Ginde F.C.25(0)
2008–2009KF Elbasani8(0)
2009–2010KF Tirana0(0)
Karriera ndërkombëtare
1995–2007Shqipëria30(0)
Skuadra të menaxhuara
2010–2011KF Tirana
2011–2012KF Laçi
2012–2013KS Luftëtari
2013KF Tirana
2014KS Kastrioti
2015–Albania U19 women
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Nevil Thanas Dede (10 janar 1975) është trajner në skuadrën KF Tirana dhe ish-futbollist. Ai ka luajtur në KF Tirana nga viti 1994 deri në vitin 2008, përveç vitit 2004-2006, pasi që ai ka luajtur në skuadrën KF Elbasani. Poashtu në një vit, Nevili ka luajtur për skuadrën Guangzhou R&F F.C. në Kinë. Në vitin 1995, ai ka luajtur në kombëtaren shqiptare.