KS Luftëtari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KS Luftëtari
Luftetari logo.gif
Emri i plotëKlub Sportiv Luftëtari Gjirokastër
PseudonimiBluzinjtë
Emri i shkurtërLuftëtari
Themelimi1929; 92 vite më parë (1929)
(si Shqiponja Gjirokastër)
StadiumiStadiumi i Gjirokastrës
(Kapaciteti: 8,400)
OwnersGrigor Tavo (75%)
Rrethi i Gjirokastrës (25%)
PresidentGrigor Tavo
TrajneriHasan Lika
LigaKategoria Superiore
2018–19Kategoria Superiore, Vendi i 8-t
Fanella e parë
Fanella e dytë

Klubi Sportiv Luftëtari, KS Luftëtari, është një klub futbollistik nga Gjirokastra që u krijua më 13 mars të vitit 1930. Që nga viti 2016, KS Luftëtari luan në Kategorinë Superiore, duke u ngjitur si kampione e Kategorisë së Parë me anë të fitores me 11-metërsha 11-10 ndaj Korabit. Në sesonin 2016-17, Luftëtari ishte surpriza e këtij kampionati, duke arritur në vendin e 4-t

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Luftëtari i luan ndeshjet në stadiumin "Gjirokastra" që është ndërtuar në vitin 1973.

Në vitin 2009 u bë rikonstruksioni i stadiumit Gjirokastra me një fond të bashkisë Gjirokastër, FSHF dhe donatorëve të Luftëtarit. Stadiumi mori një pamje moderne. Stadiumi ka një kapacitet prej 9000 spektatoresh.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Luftëtari është klubi më i suksesshëm i Kategorisë së Parë të cilën e ka fituar 7 herë, por nuk ka fituar asnjëherë Superligën ose Kupën e Shqipërisë.

Lojtarë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga lista e lojtarëve të njohur që kanë luajtur në KS Luftëtari është Sefedin Braho. Altin Haxhi Lefter Millo si dhe emra te tjere te koheve te fundit si Kristal Abazaj Dejvi Bregu.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]