KF Bylis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Bylis Ballsh
Emri i plotëKlubi i Futbollit Bylis Ballsh
Themeluarshtator 1972; 51 vite më parë (1972-09) si Ballshi i Ri
StadiumiStadiumi Adush Muça
Kapaciteti5,200
PresidentiAgron Kapllanaj
LigaKategoria Superiore
2022–23Vendi i ?-t
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

FK Bylis Ballsh është themeluar në shtator 1972.

Vendndodhja: Rruga "Mehmet Shehu", 313 Ballsh, Fier, Albania

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka marrë pjesë zyrtarisht në kampionatin e Kategorisë së Tretë në vitin 1973 - 1976. Nga viti 1976 deri në vitin 1981 nuk ka marrë pjesë në kampionat, mbasi nuk lejoheshin dy ekipe të një rrethi në një kategori.

Për tu theksuar protagonistët K.Kalemi, A.Muca, K.Nikolla, V.Gjikuria, F.Yzeiri, 

F.Spahiu, M.Saliaj, L.Bistika, E.Yzeiri, A.Murati, L.Papuciu, L.Lico, F.Mejdini,M.Skenderaj, etj.

Rifillon në vitin 1981 në Kategorisë së Tretë. Në vitin 1986 shpallet kampion i kësaj kategorie dhe futet në Kategorinë e Dytë. Nga viti 1986 deri në vitin 1996 ka luajtur në këtë kategori.

Në vitin 1996 shpallen nënkampion të kategorisë së parë (dytë) dhe futet në Superligë. Në kampionatin e vitit 1995-1996 ekipi vendos rekord absolut të golave të shënuar 124 pësuar 21, rekord i njohur dhe regjistruar nga revista prestigjoze France Football.

Sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kronologji
1996-1997 Superligë,
1997-1998 Superligë,
1998-1999 Superligë (Në këtë sezon ekipi merr pjesë në Kupën UEFA ku ndeshen me Inter Bratislava 1-3, 0-2),
1999-2000 Superligë,
2000-2001 Superligë (Në këtë sezon ekipi merr pjesë në Kupën Intertoto ku ndeshen me Universitatea Craiova 3-3, 0-1),
2001-2002 Superligë,
2002-2003 Superligë,
2003-2004 Kategoria e Parë,
2004-2005 Kategoria e Parë,
2005-2006 Kategoria e Dytë,
2006-2007 Kategoria e Dytë, Ekipi shpallet kampion,
2007-2008 Kategoria e Parë, Ekipi shpallet Kampion,
2008-2009 Superligë,
2009-2010 Kategoria e Parë, Ekipi shpallet kampion,
2010-2011 Superligë, vendi 6,
2011-2012 Superligë, vendi 6,
2012-2013 Superlige, vendi 10.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përditësuar më 2023-03-20.[1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Shqipëria Pt Aldo Teqja (fra Partizani)
2 Shqipëria Mb Aleksandër Trumçi
3 Shqipëria Sm Krenar Skënderaj
4 Maqedonia e Veriut Mb Aleksandar Damchevski
5 Shqipëria Mb Stivian Janku (k.)
6 Shqipëria Mb Kristi Kote
7 Shqipëria Mf Eridon Qardaku
8 Shqipëria Mf Xhoeli Maçolli
9 Shqipëria Sm Luis Kaçorri
10 Brazil Mf Esquerdinha
11 Nigeria Sm Beji Anthony
12 Shqipëria Pt Renato Beqaj
13 Brazil Sm Jô Santos
14 Shqipëria Mf Xhonatan Lajthia
16 Shqipëria Mb Xhejson Ndreu
17 Bregu i Fildishtë Sm Aboubacar Camara
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Shqipëria Mf Flamur Ruçi
19 Shqipëria Mb Ariel Muçollari
20 Brazil Sm Felipe Souza
21 Brazil Mf Lorran
22 Shqipëria Pt Oltjan Haremi
23 Shqipëria Mb Vangjel Zguro
24 Senegal Sm Babacar Fall
28 Shqipëria Mf Mikel Brahilika
29 Shqipëria Sm Eldinjo Alimerkaj
30 Shqipëria Mf Aldo Qoshku
77 Shqipëria Mf Marin Abazaj
78 Shqipëria Sm Ergi Hodo
88 Greqia Mb Vasilios Zogos
90 Japonia Sm Tomoyuki Doi
94 Maqedonia e Veriut Mb Mevlan Adili
99 Nigeria Sm Charles Atshimene

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]