KS Lushnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Lushnja
Kf lushnja logo.png
Pseudonimi(et)Delegatët, Lagunarët
ThemeluarJanar 21, 1927; 96 vite më parë (1927-01-21) as Kongresi i Lushnjës
StadiumiStadiumi Abdurrahman Roza Haxhiu
Lushnjë, Shqipëri
Nxënësia8,000
LigaKategoria Superiore
2016-171 (Kategoria e Parë)
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
 • Klubi Futbollit Lushnja (KF Lushnja) u themelua më 27 korrik 1930 në Lushnje.Më 1945 pas luftës së dytë botërore ishte i njohur me emrin Traktori vit në të cilin debuton në ligën e parë të futbollit shqiptar. Më 1950 i ndryshohet emri në Lushnja pastaj më 1951 Puna Lushnjë dhe më 1958 i rikthehet sërish emri Traktori të cilin e mban deri në vitin 1991, ku i rikthehet emri KF Lushnja me të cilin emër është edhe sot prezent.Fusha e futbollit ku luante Traktori i Lushnjës para vitit 1960 ka qenë pikërisht ku është gjimnazi i sotëm “18 tetori”, në qendër të qytetit. Pas vitit 1960 ka nisur ndërtimi i stadiumit të sotëm i qytetit të Lushnjës. Fillimisht ai e ka pasur emrin Traktori, ashtu si emri i skuadrës.Pas vitit 1990,në vitin 1991 me vendim Nr.24 , datë 16.08.1991 të Komitetit Ekzekutiv të Përkohshëm Pluralist Lushnje stadiumit të futbollit iu vendos një emër i nderuar i dëshmorit të fushës së blertë shqiptare legjendës Abdurrahman Roza Haxhiu në shenjë respekti për kontributin që ka dhënë ky futbollist dhe trajner në futbollin lushnjar dhe atë shqiptar.Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Fatos Tushe dhe lojtarët udhëhiqen nga trajneri i klubit Artan Bano. Lushnja momentalisht luan në Kategorinë e parë. Lushnja mbeshtetet nga tifozët më të zjarrtë në Shqipëri rreth 13.000 njerëz një shifër jashtëzakonishtë e madhe.Tifo grupi i Lushnjes janë Ultras Delegatet,ata njihen zyrtarisht nga ekipi i qytetit.Mënyra sesi ata e organizojnë atmosferën të lë pa frymë,edhe sikur te mblidhen tifozet e të gjithë kampionatit nuk arrinë dot numrin e tifozave lushnjarë.  

Futbollistët e njohur të KF Lushnja të shekullit 20 (1925-2000)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Abdurrahman Roza Haxhiu “Dëshmorë i fushës së blertë Shqiptare”
 • Ali Fuga
 • Kristaq Gogoni
 • Halim Haxhiu
 • Themi Mimi Xhoxhi
 • Piro Gjeçi
 • Sedat Ruli
 • Qemal Turku
 • Ali Lika Haxhiu
 • Hajdar Sherifi
 • Idajet Haxhiu (Xhaja)
 • Gani Dranga
 • Islam Linatopi
 • Jovan Shandro
 • Jasin Gazheli
 • Sami Shefa
 • Anastas Mitrushi
 • Adnand Haxhiu
 • Artan Bano


Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30th May 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
30 Flag of Albania.svg Pt Mikel Spaho
12 Flag of Albania.svg Pt Oltjan Haremi
5 Flag of Albania.svg Mb Franci Bufazi
20 Flag of Albania.svg Mb Renato Dervishi
23 Flag of Albania.svg Mb Leonard Hasalla
Flag of Albania.svg Mb Endrien Magani
Flag of Albania.svg Mb Arber Mone
28 Flag of Albania.svg Mb Ledion Ruço
21 Flag of Albania.svg Mb Marius Sula
19 Flag of Albania.svg Mb Erion Xhafa
Flag of Albania.svg Mf Ergys Alushi
8 Flag of Albania.svg Mf Orkeljen Baze
9 Flag of Albania.svg Mf Alban Bizhyti
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
10 Flag of Albania.svg Mf Gentian Çela
7 Flag of Albania.svg Mf Klevis Gjoni
Flag of Albania.svg Mf Orklej Kapxhiu
Flag of Albania.svg Mf Erlind Koreshi
Flag of Albania.svg Mf Aldo Malaj
Flag of Albania.svg Mf Dionis Musaka
Flag of Albania.svg Mf Sebastjano Shurdhi
14 Flag of Albania.svg Mf Ledian Taullau
17 Flag of Albania.svg Mf Alban Bicaku
11 Flag of Albania.svg Sm Arbër Allkanjari
22 Flag of Albania.svg Sm Klejdis Branica
18 Flag of Albania.svg Sm Mikel Canka
29 Flag of Albania.svg Sm Fatjon Sefa (Captain)