Jump to content

KF Përmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Përmeti
Emri i plotëKlubi i Futbollit Përmeti
Themeluar1930; 94 vite më parë (1930)
StadiumiStadiumi Durim Qypi Stadium
Kapaciteti4,000
PresidentiKristiano Jani
TrajneriKrist Theodhori
LigaKategoria e Dytë
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollistik Përmeti, KF Përmeti, është një ekip që aktualisht bën pjesë në Grupin e Dytë të Kategorisë së Dytë. Para viteve 90-te, KF Përmeti atëherë i quajtur "24 maji" ka marrë pjesë për një edicion të vetëm në Kategorinë e Parë, sot Superiore.Ai drejtohet nga presidenti dhe njeheresh trajneri i klubit Skender Mileti,nje figure e nderuar e futbollit shqipetar.

Historia e hershme Klubi u themelua në vitin 1930 si Leka i Madh Përmet (anglisht: Aleksandri i Madh, Përmet), pas bashkimit të shoqatave sportive Vjosa dhe Nemrçka, të cilat ishin themeluar në 1924 dhe 1926 respektivisht. Ata garuan për herë të parë në një garë kombëtare në Divizionin e Parë të Shqipërisë në vitin 1932, ku ishin në grupin C së bashku me SK Narta, Shqiponja Gjirokastër dhe fituesit e grupit SK Vlorë. Ata garuan në Divizionin e Parë të Shqipërisë në vitin 1933, ku përsëri ishin në grupin C me Nimet Abazi Delvinë, Shqiponja Gjirokastër, Vetëtima Himarë dhe fituesit e grupeve në vitet e njëpasnjëshme SK Vlorë. Ata nuk konkurruan në garën e vitit 1934 dhe pasi nuk u zhvillua asnjë konkurs, vitin e ardhshëm ata do të ktheheshin për Divizionin e Parë Shqiptar të 1936, ku ata do të konkurronin në Grupin C së bashku me Nimet Abazi Delvinë dhe Drita Gjirokastër. Leka i Madh Përmet fitoi grupin dhe përparoi në fazën e finaleve, që u zhvillua në Durrës midis 27 dhe 29 korrikut 1936 dhe u konkurrua mes Lekës së Madhe Përmetit, Bardhyli Lezhës dhe Shkumbinit Peqin. Ata humbën ndeshjen e fundit të ndeshjes kundër Bardhyli Lezhës 7-2, por shkuan ta mposhtnin Shkumbinin Peqin 3-0, për të përfunduar në vendin e dytë në fazën finale pas Bardhyli Lezhës.


24 Maji Në Shqipëri nuk u zhvilluan garat zyrtare të nivelit më të ulët të futbollit në mes të viteve 1937 dhe 1948, kryesisht për ngjarjet e Luftës së Dytë Botërore, që do të thotë se klubet sportive në Shqipëri kanë ndërprerë operacionet ose në të mirë janë kufizuar rëndë në aktivitetet e tyre. Në vitin 1945 emri i klubit u ndryshua në 24 Maji Përmet nga Partia Komuniste e Shqipërisë, e cila sapo kishte marrë kontrollin e vendit, për të shënuar datën e kongresit komunist të mbajtur në qytet në vitin 1944. Klubi rifilloi aktivitetet e tij në vitin 1949 kur ata garuan në Grupin 8 të Divizionit Shqiptar të Parë, por nuk përparuan në fazën e parë të garës. Sezoni pasues Divizioni i Parë Shqiptar u mbajt në një format të eliminuar dhe ata mundën KF Tepelena 1-0 në total mbi dy këmbë për të përparuar në raundin e dytë, ku u rrahën 14-4 në total nga Tomori Berat pas 9-2 dhe 5-2 humbje. Më 1951, Partia qeverisëse e Punës së Shqipërisë detyroi çdo ekip në vend të ndryshonte emrin e tyre dhe 24 Maji do të quhej Puna, që përkthehet fjalë për fjalë në Punë, dhe në Puna Përmet të vitit 1951 në Shqipëri, në Grupin 7 por nuk përparoi jashtë fazës fillestare të grupit. Ata nuk konkurruan përsëri në mënyrë konkuruese deri në vitin 1954, ku u vendosën në Grupin 5 të Divizionit Shqiptar të Parë dhe përsëri nuk e kaluan fazën e parë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]