KF Maliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Maliqi
StadiumiJovan Asko
Nxënësia1500
PronariGezim Topciu
TrajneriEgli Malesija
LigaKategoria e dyte

K.F  MALIQI është klubi sportiv që përfaqeson qytetin e Maliqit. Klubi aktualisht merr pjesë në kampionatin kombëtar të kategorisë së dytë grupi B. Ekipi I Maliqit I zhvillon ndeshjet në stadiumin Jovan Asko që ndodhet në Maliq .

Klubi ka gjithashtu në perberje të tij edhe ekipet zinxhir të moshave, përkatësisht : U17 ,U15 ,U13 dhe U11 të cilët marrin pjesë në kampionatet rajonale të FSHF-se të organizuara nga Zyra Rajonale Korcë.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me një kapacitet prej 1500 vendesh përbëhet nga një fushë me përmasa 105m x 60m , 3 dhoma zhveshje , 2 dushe,2 tualete , 2 tribuna anësore( A dhe B) për tifozët, mungon tribuna qendrore e cila është në planet e Bashkisë Maliq për tu ndërtuar. Stadiumi permbush kriteret e vendosura nga FSHF per zhvillimin e ndeshjeve të kategorisë së dytë.

Kampionati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi rikthehet në kampionat pas shtatë sezonesh mungesë me mbështetjen financiare të Bashkisë Maliq. Aktualitsht ekipi ndodhet në vendin e tretë në renditje pas javës së 20-të kampionatit. Objektivat e këtij viti janë që ekipi ta perfundojë kampionatin në katër vendet e para. Ndërsa në sezonin 2017-2018 klubi do të synojë të jetë përsëri në vendet e para duke synuar ngjitjen në kategorinë e parë.


Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Pt Miljano Mara
Flag of Albania.svg Mb Evaldo Zyfi
Flag of Albania.svg Mb Anxhelin Petriti
Flag of Albania.svg Mb Ardian Çela
Flag of Albania.svg Mb Pandi Koçi
Flag of Albania.svg Mf Alban Çaçi
Flag of Albania.svg Mf Aleksander Dudo
Flag of Albania.svg Mf Altin Sejdarasi
Flag of Albania.svg Mf Ardian Fejzollari
Flag of Albania.svg Mf Bledar Xhepa
Flag of Albania.svg Mf Dhimitër Todo
Flag of Albania.svg Mf Elsner Gega
Flag of Albania.svg Mf Florian Ganellari
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Mf Mateo Shkëmbi
Flag of Albania.svg Sm Alatin Ametlli
Flag of Albania.svg Sm Elis Nakoleci
Flag of Albania.svg Sm Klajdi Kodrasi
Flag of Albania.svg Sm Zenel Kodra
Flag of Albania.svg Arbën Bazelli
Flag of Albania.svg Erand Çaushi
Flag of Albania.svg Fransi Çaushllari
Flag of Albania.svg Maradon Bushati
Flag of Albania.svg Miliano Mara
Flag of Albania.svg Xhensil Lipo
Flag of Albania.svg Zenel Dokolli

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]