Kategoria e Dytë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria e Dytë
Kategoria-e-dyte.png
Konfederata UEFA
Themeluar 1911
Sezoni i parë 1911
Hipin në Kategoria e Parë
Bien në Kategoria e Tretë

Kategoria e Dytë është kampionati i nivelit të tretë në Shqipëri. Deri në vitin 2005 është quajtur Kategoria e Tretë. Kategoria e Dytë është e ndarë në dy grupe A dhe B, ku Grupi A ka 13 skuadra dhe Grupi B 12 skuadra. Fituesit e dy grupeve fitojnë të drejtën për tu ngjitur një kategori më lart, në Kategorinë e Parë.

Dy fitueset gjithashtu ndeshen me njëra tjetrën në fund të kampionatit për të përcaktuar Kampionen e Kategorisë së Dytë. Skuadrat e fundit në secilin grup bien në Kategorinë e Tretë.


Lista e ekipeve kampione, nën-kampione dhe golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

Viti Kampionët Nën-kampionët Golashënuesit (Klubi) Golat
1960 Ylli i Kuq Pogradec s'ka s'ka
1961 Butrinti Sarandë s'ka s'ka
1962 Erzeni Shijak s'ka s'ka
1962–63 Punëtori Patos s'ka s'ka
1963–64 Tërbuni Pukë s'ka s'ka
1964–65 Punëtori Patos s'ka s'ka
1965–66 Tërbuni Pukë s'ka s'ka
1966–67 Përparimi Kukës s'ka s'ka
1968 22 Tetori Poliçan s'ka s'ka
1969–74 (not held) s'ka s'ka s'ka
1974–75 Vetëtima Himarë s'ka s'ka
1975–76 Minatori Rrëshen s'ka s'ka
1976–77 Korabi Peshkopi s'ka s'ka
1977–78 Korabi Peshkopi s'ka s'ka
1978–79 Shkumbini Peqin s'ka s'ka
1979–80 Butrinti Sarandë s'ka s'ka
1980–81 Erzeni Shijak s'ka s'ka
1981–82 Përparimi Kukës s'ka s'ka
1982–83 Korabi Peshkopi s'ka s'ka
1983–84 Sopoti Librazhd s'ka s'ka
1984–85 Ylli i Kuq Pogradec s'ka s'ka
1985–86 Ballsh i Ri s'ka s'ka
1986–87 Veleçiku Koplik
Dajti Kamëz
Bistrica Delvinë
s'ka s'ka
1987–88 Turbina Cërrik s'ka s'ka
1988–89 21 Shkurti Selenicë s'ka s'ka
1989–91 (not held) s'ka s'ka s'ka
1991–92 KF Rubiku s'ka s'ka
1992–95 (not held) s'ka s'ka s'ka
1995–96 Porto Shëngjin s'ka s'ka
1996–97 (not held) s'ka s'ka s'ka
1997–98 Everest Kamza s'ka s'ka
1998–99 Ilir Viking Tiranë s'ka s'ka
1999–00 KF Këlcyra s'ka s'ka
2000–01 Veleçiku Koplik s'ka s'ka
2001–02 Albania Fushë Kuqe s'ka s'ka
2002–03 Partizani Tirana Academy s'ka s'ka
2003–04 Kastrioti Krujë KS Pogradeci s'ka s'ka
2004–05 Turbina Cërrik Minatori Tepelena s'ka s'ka
2005–06 KS Burreli Bilisht Sport s'ka s'ka
2006–07 Bylis Ballsh Dajti Kamëz s'ka s'ka
2007–08 Gramozi Ersekë Tërbuni Pukë s'ka s'ka
2008–09 KF Memaliaj KF Gramshi s'ka s'ka
2009–10 KF Vlora Adriatiku Mamurras s'ka s'ka
2010–11 FK Kukësi KF Himara s'ka s'ka
2011–12 Tërbuni Pukë Partizani Tirana s'ka s'ka
2012–13 Albpetrol Patos Veleçiku Koplik s'ka s'ka
2013–14 Iliria Fushë-Krujë Sopoti Librazhd s'ka s'ka
2014–15 KF Gramshi Korabi Peshkopi s'ka s'ka
2015–16 Tomori Berat KF Shënkolli s'ka s'ka
2016–17 FK Egnatia Naftëtari s'ka s'ka
2017–18 FK Vora Elbasani s'ka s'ka

Ekipet pjesëmarrëse sezoni 2018-19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Group A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Ada Velipojë Velipojë Adriatik Velipojë 1,200
Gramshi Gramsh Mislim Koçi Stadium 1,500
Internacional Tirana Tirana Internacional Complex 1,000
Kevitan Tirana Kevitan Complex 500
Klosi Klos
Kukësi B Kukës
Luzi United 2008 Luz i Vogël Luz i Vogël Stadium 600
Partizani Tirana B Tirana National Sports Centre 50
Sopoti Librazhd Librazhd Sopoti Stadium 3,000
Spartaku Tirana Stadiumi Marko Boçari 2,500
Tërbuni Pukë Pukë Ismail Xhemali Stadium 1,950
Tirana B Tirana Skënder Halili Complex 200
Vllaznia B Shkodër Reshit Rusi Stadium 1,200

[2]

Group B [3]

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Albpetrol Patos Alush Noga Stadium 2,150
Butrinti Sarandë Sarandë Butrinti Stadium 5,000
Delvina Delvinë Panajot Pano Stadium 2,500
Devolli Bilisht Bilisht Stadium 1,050
Gramozi Ersekë Ersekë Ersekë Stadium 2,000
Këlcyra Këlcyrë Fusha Sportive Këlcyrë 1,000
Maliqi Maliq Jovan Asko Stadium 1,500
Memaliaj Memaliaj Karafil Caushi Stadium 1,500
Naftëtari Kuçovë Kuçovë Bashkim Sulejmani Stadium 5,000
Përmeti Përmet Durim Qypi Stadium 2,000
Shkumbini Peqin Peqin Shkumbini Stadium 9,000
Skrapari Çorovodë Skrapar Sports Field 1,500
Term Tirana
Tepelena Tepelenë Sabaudin Shehu Stadium 2,000


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Libri i Artë i Kategorisë së Dytë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 10 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Group A table
  3. ^ "Group B table". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 shtator 2014. Marrë më 29 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]