Kategoria e Dytë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria e Dytë
Kategoria-e-dyte.png
Konfederata UEFA
Themeluar 1911
Sezoni i parë 1911
Hipin në Kategoria e Parë
Bien në Kategoria e Tretë

Kategoria e Dytë është kampionati i nivelit të tretë në Shqipëri. Deri në vitin 2005 është quajtur Kategoria e Tretë. Kategoria e Dytë është e ndarë në dy grupe A dhe B, ku Grupi A ka 13 skuadra dhe Grupi B 12 skuadra. Fituesit e dy grupeve fitojnë të drejtën për tu ngjitur një kategori më lart, në Kategorinë e Parë. Dy fitueset gjithashtu ndeshen me njëra tjetrën në fund të kampionatit për të përcaktuar Kampionen e Kategorisë së Dytë. Skuadrat e fundit në secilin grup bien në Kategorinë e Tretë.

Ekipet pjesemarrese sezoni 2017-2018[redakto | redakto tekstin burimor]

Grupi A[redakto | redakto tekstin burimor]

SKUADRA NL
1 Vora
2 KSSH Veleçiku
3 FC Klosi
4 Luzi 2008
5 Partizani B
6 KF Spartaku
7 Tirana B
8 KF Gramshi
9 FC Internacional Tirana
10 KF Ada
11 Kukesi B
12 FC Kevitan
13 KF Sopoti
14 KF Adriatiku Mamurras

Grupi B[redakto | redakto tekstin burimor]

NR. SKUADRA
1 FK Elbasani
2 Oriku
3 SHS Albpetrol
4 KF Devolli
5 KF Butrinti
6 KF Delvina
7 Maliqi
8 FK Këlcyra
9 FK Tepelena
10 KF Domosdova
11 FK Memaliaj
12 FC Gramozi
13 FK Skrapari
14 SHS Permeti

Ekipet pjesëmarrëse sezoni 2015-2016[redakto | redakto tekstin burimor]

Grupi A [1]

Ekipi Qyteti/Zona
KF Turbina Cërrik
KF Sukthi Sukth
KF Luzi 2008 Luz i Vogël
KF Iliria Fushë-Krujë
Olimpik Tirana Tiranë
FK Vora Vorë
KS Egnatia Rrogozhinë
KS Korabi Peshkopi
KS Besëlidhja Lezhë
KF Partizani B Tiranë
KF Erzeni Shijak
KF Shënkolli Shënkoll
KF Domosdova Përrenjas

Grupi B [2]

Ekipi Qyteti/Zona
ks tomori BERAT
KF Gramshi Gramsh
KS Naftëtari Kuçovë
KF Bilisht Sport Bilisht
KF Tepelena Tepelenë
KF Sopoti Librazhd
KF Përmeti Përmet
KF Memaliaj Memaliaj
KF Oriku Orikum
KF Këlcyra Këlcyrë
KS Delvina Delvinë
KF Gramozi Ersekë
FK Skrapari Skrapar

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]