KF Sopoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sopoti.jpg
Emri i plotë Klubi Sportiv Sopoti Librazhd
Pseudonimi Sopotarët
Themelimi 1948; 73 vite më parë (1948)
Stadiumi Stadiumi Sopoti
(Kapaciteti: 3,000)
Pronari Bashkia Librazhd
Presidenti Kastriot Gurra
Trajneri Klajdi Kënga
Liga Kategoria e Dytë
Fanella e parë
Fanella e dytë

Klubi Futbollistik Sopoti (ose shkurt KF Sopoti), është klub futbollistik shqiptar nga Librazhdi, Shqipëri që u krijua në vitin 1948 me emrin "Librazhdi".

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga themelimi KF Sopoti janë 1 herë kampionë të Kategorisë së Parë dhe 1 herë kampionë të Kategorisë së Dytë.

Në sezonin 2006/07 KF Sopoti u rendit në vend të 10të në Kategorinë e Parë duke mbledhur 26 pikë me një golaverazh 26-34. Golashënuesi më i mirë i KF Sopoti gjatë këtij sezoni ishte Shkëlqim Hajdari me 12 gola.

Lojtare të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]