Kategoria e Parë 1997-98

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1997-98
Sezoni 1997-98
Fituesi KS Vllaznia
Zbritjet Shqiponja
KF Sopoti
KF Albpetrol
Golshënuesi
më i mirë
Dorian Bubeqi (KS Shkumbini)
‹‹ Kategoria e Parë 1996-97 Kategoria Superiore
1998-99
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1997-98.

Ky ishte Kampionati i 62-të i Shqipërisë. Nisi më 14 shtator, 1997 dhe përfundoi më 30 maj, 1998[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Vllaznia 34 22 6 6 42 24 72
2 KF Tirana 34 19 8 7 54 19 65
3 KF Partizani 34 20 4 10 62 27 64
4 KS Shkumbini 34 17 3 14 56 49 54
5 KS Teuta 34 17 3 14 39 39 54
6 KS Elbasani 34 16 4 14 48 31 52
7 KF Apolonia 34 15 7 12 38 34 52
8 KF Laçi 34 15 3 16 47 49 48
9 KS Lushnja 34 14 5 15 54 38 47
10 KF Tomori 34 15 2 17 37 45 47
11 KF Skënderbeu 34 13 7 14 40 50 46
12 KS Dinamo 34 12 9 13 42 36 45
13 KF Bylis 34 13 6 15 41 39 45
14 KS Besa 34 13 5 16 48 47 44
15 FK Flamurtari 34 12 7 15 38 41 43
16 Shqiponja 34 12 4 18 34 58 40
17 KF Sopoti 34 10 5 19 39 64 35
18 KF Albpetrol 17 5 4 25 24 93 19

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Vllaznia Shkodër

Armir Grima, Ermal Devishi, Pjerin Martini, Alban Noga, Ilir Dibra, Luan Zmijani, Ilir Ymeri, Suat Lici, Safet Osja, Kreshnik Osmani, Gjergj Shllaku, Altin Xhahysa, Astrit Premci, Armando Cungu, Edi Kraja, Alban Volumi, Luan Jahja, Vioresin Sinani, Elvin Beqiri, Shpetim Gruda, Blendi Hoxha, Brikeno Bizi, Aldiron Mustafa. Trajner: Hysen Dedja.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta