Kategoria e Parë 1952

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1952
Sezoni 1952
Fituesi Dinamo
Zbritjet Spartaku Shkodër
Puna Kavajë
Puna Gjirokastër
Puna Fier
Puna Berat
Spartaku Korçë
Puna Lushnjë
Puna Lezhë
Puna Elbasan
Puna Shijak
Dinamo Vlorë
Spartaku Q.Stalin
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1951 Kategoria e Parë
1953
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1952.

Ky ishte Kampionati i 18-të i Shqipërisë. Nisi më 20 janar, 1952 dhe përfundoi më 10 korrik, 1952[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 12 12 0 0 46 2 24
2 Puna Korçë 12 7 2 3 17 10 16
3 Puna Durrës 12 5 3 4 11 12 13
4 Spartaku Shkodër 12 5 3 4 16 18 13
5 Puna Kavajë 12 4 2 6 16 22 10
6 Puna Gjirokastër 12 2 2 8 14 26 6
7 Puna Fier 12 0 2 10 4 34 2

Grupi B:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 12 12 0 0 64 3 24
2 Puna Shkodër 12 9 0 3 46 7 18
3 Puna Vlorë 12 7 1 4 24 21 15
4 Puna Berat 12 6 2 4 25 21 14
5 Spartaku Korçë 12 2 1 9 10 45 5
6 Puna Lushnjë 12 2 1 9 8 47 5
7 Puna Lezhë 12 0 3 9 7 40 3

Grupi C:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Puna Tiranë 10 9 1 0 40 2 19
2 Dinamo Vlorë 10 6 2 2 16 15 14
3 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 10 5 1 4 15 10 22
4 Spartaku Pogradec 10 4 2 4 9 14 10
5 Puna Elbasan 10 2 1 7 12 32 5
6 Puna Shijak 10 0 1 9 4 23 1
7 Spartaku Q.Stalin - - - - - - -

Grupi Final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 10 7 2 1 28 4 16
2 Partizani 10 7 1 2 25 8 15
3 Puna Shkodër 10 5 2 3 21 20 12
4 Puna Korçë 10 2 4 4 7 16 8
5 Puna Tiranë 10 3 1 6 14 17 7
6 Dinamo Vlorë 10 0 2 8 3 33 2

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zihni Gjinali, Hamdi Bakalli, Xhevdet Shaqiri, Muhamet Vila, Skender Jareci, Sabri Peqini, Skender Begeja, Leonidha Dashi, Besim Borici, Qemal Cungu, Koci Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Hysen Verria, Kostandin Xhani.

Trajner: Zihni Gjinali

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta