Jump to content

Kategoria e Parë 1950

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1950
Sezoni 1950
Fituesi Dinamo
Zbritjet Lezha
Spartaku Pogradec
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1949 Kategoria e Parë
1951
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1950. Ky ishte Kampionati i 16të i Shqipërisë. Nisi më 26 shkurt, 1950 dhe përfundoi më 9 korrik, 1950[1].

Sezoni i rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 11 10 0 1 40 4 20
2 Partizani 11 10 0 1 57 7 20
3 Shkodra 11 8 1 2 35 8 17
4 Kavaja 11 5 3 3 17 13 13
5 Lezha 11 4 3 4 16 14 11
6 Vlora 11 4 3 4 16 22 11
7 Korça 11 4 2 5 17 24 10
8 Durrësi 11 4 2 5 15 23 10
9 Elbasani 11 3 2 6 10 22 8
10 Tirana 11 2 2 7 16 21 6
11 Fieri 11 3 0 8 16 33 6
12 Spartaku Pogradec 11 0 0 11 6 70 0
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 16 14 1 1 60 6 29
2 Partizani 16 14 1 1 77 10 29
3 Shkodra 16 11 1 4 45 18 23
4 Kavaja 16 6 3 7 21 32 15
5 Lezha 16 5 3 8 20 26 13
6 Vlora 16 5 3 8 20 38 13
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
7 Korça 16 8 3 5 31 24 19
8 Durrësi 16 6 3 7 24 31 15
9 Tirana 16 6 2 8 34 24 14
10 Elbasani 16 5 3 8 18 28 13
11 Fieri 16 4 1 11 25 45 9
12 Spartaku Pogradec 16 0 0 16 6 99 0

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qemal Vogli, Xhevdet Shaqiri, Besim Borici, Koci Sherko, Taq Murati, Sabri Peqini, Bahri Kavaja, Hamdi Bakalli, Pal Mirashi, Skender Jareci, Zihni Gjinali, Sulejman Vathi, Qamil Teliti, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Muhamet Vila, Skender Begeja, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Latif Thermia, Kostandin Xhani.

Trajner: Zihni Gjinali

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 13 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)