Kategoria e Parë 1932

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1932. Ky ishte Kampionati i 3-të i Shqipërisë. Kampionati nisi më 17 prill dhe përfundoi më 3 korrik 1932.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1931. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1933.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria e Parë 1932 is located in ShqipëriaLua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.
Skuadrat pjesëmarëse në Kategorinë e Parë 1932
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Sportklub Tiranë 8 5 3 0 29 6 13
2 Bashkimi Shkodran 8 4 3 1 15 6 11
3 Teuta Durrës 8 5 1 2 25 11 11
4 Skënderbeu Korçë 8 2 1 5 14 13 5
5 KS Skampa Elbasan 8 0 0 8 4 51 0
SKT BAS KTD KSK KSE
SK Tirana 1:1 6:0 2:1 6:0
Bashkimi Shkodran 0:0 2:1 2:1 6:0
KS Teuta Durrës 1:1 2:1 3:1 16:0
KS Skënderbeu Korçë 1:4 0:0 0:1 5:0
KS Skampa Elbasan 2:9 1:3 0:1 1:5

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Abdullah Shehri
Flag of Albania.svg Bexhet Jolldashi
Flag of Albania.svg Muhamet Agolli
Flag of Albania.svg Vasil Kajani
Flag of Albania.svg Rifat Jolldashij
Flag of Albania.svg Hyse Kusi
Flag of Albania.svg Adem Karapici
Flag of Albania.svg Hasan Maluci
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Halim Begeja
Flag of Albania.svg Sm Selman Stermasi Captain sports.svg
Flag of Albania.svg Sm Emil Hajnali
Flag of Albania.svg Isuf Dashi
Flag of Albania.svg Haki Korca
Flag of Albania.svg Hajri Jegeni
Flag of Albania.svg Gjon Sabati
Trainer: Selman Stermasi

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]