Jump to content

2006–07 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kategoria Superiore 2006-07)
Kategoria Superiore 2006-07
Sezoni 2006-07
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KS Luftëtari
KF Apolonia
Golshënuesi
më i mirë
Vioresin Sinani (KF Tirana)
‹‹ Kategoria Superiore 2005-06 Kategoria Superiore
2007-08
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2006-07.

Ky ishte Kampionati i 71të i Shqipërisë. Nisi më 26 gusht, 2006 dhe përfundoi më 19 maj, 2007[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 33 22 6 5 64 33 72
2 KS Teuta 33 19 10 4 44 26 67
3 KS Vllaznia 33 18 9 6 46 28 63
4 KF Partizani 33 17 6 10 44 25 57
5 KS Dinamo 33 14 5 14 41 39 47
6 KS Besa 33 11 8 14 35 38 41
7 KF Elbasani 33 10 10 13 34 39 40
8 KS Kastrioti 33 9 10 14 32 46 37
9 FK Flamurtari 33 9 7 17 35 41 34
10 KS Shkumbini 33 10 4 19 36 53 34
11 KS Luftëtari 33 9 6 18 28 44 33
12 KF Apolonia 33 7 5 21 32 59 26

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Isli Hidi, Elvis Sina, Orjand Abazaj, Nevil Dede, Erand Xhafa, Endrit Vrapi, Devi Muka, Hetlem Çapja, Jetmir Sefa, Egert Bakalli, Jahmir Hyka, Klodian Duro, Daniel Xhafaj, Indrit Fortuzi, Blendi Nallbani, Gentian Hajdari, Erald Deliallisi, Florenc Arapi, Eldorado Merkoçi. Trajner: Sulejman Starova.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)