Kategoria e Parë 1947

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1946. Ky ishte Kampionati i 13të i Shqipërisë. Nisi më 16 mars, 1947 dhe përfundoi më 1 tetor, 1947[1].

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1946. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1948.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 16 14 1 1 56 15 29
2 Vllaznia 16 13 2 1 63 9 28
3 Dinamo Korçë 16 9 6 1 48 16 24
4 Ylli i Kuq Durrës 16 6 3 7 30 25 15
5 17 nëntori 16 5 4 7 26 51 14
6 Tomori 16 4 2 10 27 48 10
7 Flamurtari 16 3 3 10 20 42 9
8 Bashkimi Elbasanas 16 2 4 10 16 37 8
9 Shqiponja 16 3 1 12 12 55 7

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdulla Stermasi, Kamberi, Ramazan Njala, Besim Fagu, Medo Cuciqi, Sulejman Vathi, Xhavit Demneri, Hivzi Sakiqi, Isuf Pelingu, Tafil Baci, Lutfi Hoxha, Osman Pengili, Hamdi Tafmizi, Zihni Gjinali, Zef Gavoci, Eqrem Dauti, Zyber Lisi, Hamdi Bakalli, Alush Merhori.

Trajner: Sllave Llambi

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta