Kategoria e Parë 1990-91

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1990-91
Sezoni 1990-91
Fituesi Flamurtari
Zbritjet Luftëtari
Golshënuesi
më i mirë
Kliton Bozgo (Tomori)
‹‹ Kategoria e Parë 1989-90 Kategoria e Parë
1991-92
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1990-91.

Ky ishte Kampionati i 55-të i Shqipërisë. Nisi më 9 shtator, 1990 dhe përfundoi më 12 qershor, 1991[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Flamurtari 39 24 6 9 63 32 54
2 Partizani 39 18 12 9 52 35 48
3 Vllaznia 39 16 13 10 57 47 45
4 17 Nëntori 39 16 12 11 52 40 44
5 Tomori 39 13 14 12 62 47 40
6 Dinamo 39 13 14 12 53 44 40
7 Apolonia 39 13 12 14 49 47 38
8 Lokomotiva 39 12 12 15 30 38 36
9 Labinoti 39 11 14 14 29 37 36
10 Skënderbeu 39 10 15 14 46 55 35
11 Besa 39 11 12 16 45 50 34
12 Kastrioti 39 12 10 17 41 62 34
13 Traktori 39 10 12 17 39 60 32
14 Luftëtari 39 12 6 21 31 55 20

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Flamurtari Vlorë
Logo KS Flamurtari

Viron Daullja, Elidon Lameborshi, Alfred Zijai, Sokol Kushta, Agim Bubeqi, Gjergji Dema, Erion Mehilli, Gezim Muka, Roland Iljadhi, Luan Birce, Eqerem Memushi, Rrapo Taho, Viktor Daullja, Latif Gjondeda, Anesti Arapi, Kreshnik Cipi, Bashkim Shaqiri, Ardian Ciruna, Edmond Lutaj, Anesti Vito, Tajar Arapi, Roland Muka, Vasillaq Ziu, Dritan Sadedini, Viktor Paco, Gramoz Murati. Trajner: Edmond Licaj.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta