Jump to content

Kategoria e Parë 1954

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1954
Sezoni 1954
Fituesi Partizani
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1953 Kategoria e Parë
1955
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1954.

Ky ishte Kampionati i 20-të i Shqipërisë. Nisi më 28 shkurt, 1954 dhe përfundoi më 25 korrik, 1954[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 22 21 1 0 93 8 43
2 Dinamo 22 16 4 2 56 13 36
3 Puna Tiranë 22 14 3 5 47 21 31
4 Puna Shkodër 22 9 5 8 22 28 23
5 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 22 9 4 9 28 27 22
6 Puna Kavajë 22 9 2 11 28 37 20
7 Puna Vlorë 22 8 4 10 23 32 20
8 Dinamo Durrës 22 7 6 9 21 37 20
9 Puna Durrës 22 5 4 13 15 46 14
10 Spartaku Tiranë 22 4 5 13 13 26 52
11 Puna Korçë 22 4 5 13 16 35 13
12 Puna Elbasan 22 3 3 16 22 61 9

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana[2]
Logo FK Partizani Tirana

Loro Borici, Besim Fagu, Rexhep Spahiu, Refik Resmja, Aristidh Parapani, Sulejman Maliqati, Rexhep Lacej, Gani Merja, Roza Haxhiu, Fatbardh Deliallisi, Fadil Vogli, Simon Deda, Haxhi Arbana, Cufja - Trainer: Myslym Alla.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 14 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:Citoueb