Jump to content

Kategoria e Parë 1934

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1934. Ky ishte Kampionati i 5-të i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1933. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1936.

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 SK Tirana 12 10 1 1 54 8 21
2 Skënderbeu Korçë 12 8 2 2 27 8 18
3 Bashkimi Shkodran 12 8 1 3 25 11 17
4 Teuta Durrës 12 6 0 6 18 23 12
5 SK Kavaja 12 3 3 6 14 20 9
6 Bashkimi Elbasanas 12 2 2 8 12 36 6
7 Sportklub Vlorë 12 0 1 11 4 48 1
SKT KSK BAS KTD KSB KSE KSV
SK Tirana 2:2 0:1 9:0 4:0 9:0 8:0
KS Skënderbeu Korçë 0:2 4:0 2:0 0:0 1:0 4:1
Bashkimi Shkodran 1:2 3:1 1:0 1:0 2:0 8:0
Teuta Durrës 3:6 0:1 0:3 2:0 5:0 2:0
SK Kavaja 1:2 0:4 2:2 0:1 4:1 3:0
Bashkimi Elbasanas 0:5 0:3 1:0 1:4 2:2 6:0
Sportklub Vlorë 0:5 0:5 1:3 0:1 1:2 1:1

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rudolf Gurashi, Sabit Coku, Foto Janku, Hasan Maluci, Ludovik Jakova, Hamit Keci, Adem Karapici, Selman Stermasi, Riza Lushta, Maliq Petrela, Halim Begeja, Haki Korca, Luci Stamati, Mark Gurashi.

Trajner: Selman Stermasi

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.