Kategoria e Parë 1963-64

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1963-64
Sezoni 1963-64
Fituesi Partizani
Zbritjet KS Luftëtari
Golshënuesi
më i mirë
Robert Jashari (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1962-63 Kategoria e Parë
1964-65
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1963-64.

Ky ishte Kampionati i 29-të i Shqipërisë. Nisi më 1963 dhe përfundoi më 1964[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 22 15 7 0 46 10 37
2 Dinamo 22 14 4 4 44 26 32
3 Besa 22 11 7 4 31 19 29
4 Labinoti 22 11 5 6 37 29 27
5 Flamurtari 22 9 8 5 22 18 26
6 17 nëntori 22 8 9 5 32 21 25
7 Lokomotiva 22 8 6 8 28 20 22
8 Tomori 22 5 6 11 23 37 16
9 Skënderbeu 22 5 5 12 20 33 15
10 Traktori 22 7 0 15 21 40 14
11 Vllaznia 22 4 6 12 29 49 14
12 KS Luftëtari 22 2 3 17 13 44 7

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Mikel Janku, Fatbardh Deliallisi, Mico Papadhopulli, Fatmir Frasheri, Teodor Vaso, Osman Mema, Iljaz Dingu, Lin Shllaku, Kolec Kraja, Tomorr Shehu, Mexhit Haxhiu, Panajot Pano, Mico Ndini, Refik Resmja, Robert Jashari, Gani Merja, Pavllo Bukoviku, Qamil Halluni, Foto Andoni, Petraq Sinjari, Andon Zaho. Trajner: Loro Borici.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta