Kategoria e Parë 1983-84

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1983-84
Sezoni 1983-84
Fituesi Labinoti
Zbritjet 31 korriku
Golshënuesi
më i mirë
Vasil Ruci (Flamurtari)
‹‹ Kategoria e Parë 1982-83 Kategoria e Parë
1984-85
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1983-84.

Ky ishte Kampionati i 48-të i Shqipërisë. Nisi më 27 gusht, 1983 dhe përfundoi më 20 maj, 1984[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Labinoti 26 15 7 4 26 14 37
2 17 Nëntori 26 10 14 2 34 18 34
3 Partizani 26 10 10 6 25 23 30
4 Flamurtari 26 10 9 7 30 23 29
5 Lokomotiva 26 8 9 9 30 29 25
6 Besa 26 8 9 9 20 22 25
7 Skënderbeu 26 6 13 7 15 18 25
8 Vllaznia 26 9 6 11 28 24 24
9 Tomori 26 7 10 9 16 19 24
10 Luftëtari 26 6 12 8 29 34 24
11 Dinamo 26 5 13 8 23 23 23
12 Naftëtari 26 7 8 11 22 28 22
13 Traktori 26 6 10 10 18 25 22
14 31 korriku 26 7 6 13 12 28 20

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Labinoti
Logo KS Elbasani

Zamir Arapi, Luan Deliu, Shkelqim Asllani, Bujar Gogunja, Edmond Mustafaraj, Ferdinand Lleshi, Roland Agalliu, Vladimir Tafani, Dashamir Luniku, Ardian Popa, Kostandin Rama, Albert Kaloti, Bashkim Staceni, Zyber Bega, Jovan Shegani, Kastriot Vrapi, Muharrem Dosti, Sokol Branica, Sokol Gjuraj, Stavri Mitrollari. Trajner: Frederik Jorgaqi

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2011. Marrë më 17 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)