Jump to content

2001–02 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kategoria Superiore 2001-02)
Kategoria Superiore 2001-02
Sezoni 2001-02
Fituesi KS Dinamo
Zbritjet KS Luftëtari
KF Tomori
Golshënuesi
më i mirë
Indrit Fortuzi (KF Tirana)
‹‹ Kategoria Superiore 2000-01 Kategoria Superiore
2002-03
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2001-02.

Ky ishte Kampionati i 66të i Shqipërisë. Nisi më 22 shtator, 2001 dhe përfundoi më 25 maj, 2002[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Dinamo 26 19 6 1 55 15 63
2 KF Tirana 26 19 5 2 52 15 62
3 KF Partizani 26 13 7 6 41 24 46
4 KS Teuta 26 12 6 8 31 19 42
5 KS Vllaznia 26 12 4 10 44 27 40
6 KS Shkumbini 26 10 3 13 32 36 33
7 KS Lushnja 26 8 7 11 32 32 31
8 FK Flamurtari 26 8 5 13 26 32 29
9 KF Apolonia 26 9 2 15 22 48 29
10 KS Besëlidhja 26 6 10 10 20 25 28
11 KF Bylis 26 7 7 12 28 42 28
12 KF Erzeni 26 9 1 16 31 54 28
13 KS Luftëtari 26 8 3 15 24 50 27
14 KF Tomori 26 7 4 15 29 48 25

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Elion Lika, Arjan Pisha, Luan Pinari, Alpin Gallo, Julian Ahmataj, Paulin Dhembi, Redi Jupi, Klodian Asllani, Serhij Romanishin, Fjodor Xhafa, Daniel Xhafa, Ilir Qorri, Egert Bakalli, Rigers Qosa, Ligor Tiko, Albert Duro, Alket Alikaj, Johan Driza, Taulant Cercizi, Madrid Muzhaj. Trajner: Faruk Sejdini.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)