Kategoria Superiore 2015–16

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2015-2016
Kategoria Superiore 2015–16
Kategoria Superiore 2015–16
Sezoni 2015-2016
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Skënderbeu
Liga e Evropës FK Partizani
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Hamdi Salihi 27 gola
Ndeshjet 135
Golat ??
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2014–15 2016–17 ››

Kategoria Superiore 2015-2016 është sezoni i 77të Zyrtar, ose i 80të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në gusht, 2015 dhe mbaroi në 18 Maj, 2016. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KS Skënderbeu fituan titullin e 7të në përfundim të sezonit. Me vendim të Komisionit të Etikës, klubit KF Skënderbeu iu hoq titulli kampion pas akuzave nga UEFA për trukim ndeshjesh. [2] Gjithsesi, pas vendimit më të fundit të UEFA-s, titulli i hequr iu rikthye.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2015-2016 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Tërbuni dhe Bylis; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (6), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria Superiore 2015–16 is located in Earth
Kategoria Superiore 2015–16 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [3]
01. KF Tërbuni Pukë Stadiumi "Ismail Xhemali" 3,000
02. KF Bylis Ballsh Stadiumi "Adush Muca" 5,200
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KF Tërbuni Flamuri Viktor Gjoni Flamuri Rudin Nako Givova
KF Bylis Flamuri Adnan Zildžović Flamuri Eriol Merxha Givova Xhanini
FK Flamurtari Flamuri Zekerija Ramadani Flamuri Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi Flamuri Klodian Duro Flamuri Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi Flamuri Eugent Zeka Flamuri Stipe Buljan Adidas
FK Partizani Flamuri Andrea Agostinelli Flamuri Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu Flamuri Mirel Josa Flamuri Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta Flamuri Gugash Magani Flamuri Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana Flamuri Ilir Daja Flamuri Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia Flamuri Armando Cungu Flamuri Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2015-2016 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2015-2016#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2015-2016#Rezultatet.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu[a] (C) 36 25 4 7 73 27 +46 79
2 Partizani 36 21 11 4 51 21 +30 74 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
3 Kukësi 36 18 9 9 41 25 +16 63[b] Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[c]
4 Teuta 36 18 9 9 43 28 +15 63[b]
5 Tirana 36 13 14 9 37 25 +12 53
6 Vllaznia 36 11 6 19 36 42 −6 39
7 Laçi 36 8 12 16 30 48 −18 36
8 Flamurtari[d] 36 9 11 16 34 44 −10 35
9 Bylis (R) 36 8 8 20 27 53 −26 32 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Tërbuni (R) 36 4 6 26 22 81 −59 18
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
 1. ^ Skënderbeu do të ishte kualifikuar në raundin e dytë kualifikues të Liga e Kampionëve, por u përjashtuan nga pjesëmarrja në kompeticionet evropiane 2016–17 nga UEFA për trukim ndeshjesh. [4][5]
 2. ^ a b Kukësi përpara Teutës në rekord ballë për ballë ; Kukësi–Teuta 3–0, Teuta–Kukësi 1–0, Kukësi–Teuta 2–2, Teuta–Kukësi 0–0.
 3. ^ Kukësi u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2015–16.
 4. ^ Flamurtarit i janë zbritur 3 pikë nga renditja me vendim të FSHF.[6]

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disiplina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]
 2. ^ Balkanweb
 3. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011
 4. ^ "UEFA pezullon padrejtësisht Skëndërbeun nga Europa për sezonin 2016- 2017". kfskenderbeu.al. Skënderbeu Korçë. 6 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2016. Marrë më 7 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Albania's KF Skenderbeu banned from Europe for match-fixing". espnfc.com. ESPN FC. 6 qershor 2016. Marrë më 7 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Pagoi me vonesë borxhin ndaj Toni Pezos, FIFA i heq 3 pikë". Panorama Sport. 17 janar 2016. Marrë më 5 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]