Elis Bakaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elis Bakaj
Elis Bakaj.jpeg
Elis Bakaj duke luajtur me Chornomorets Odessa
Të dhënat vetjake
Emri i plotëElis Flamur Bakaj
Datëlindja (1987-06-25) 25 Qershor 1987 (35 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor
Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Tirana
Numri19
Karriera me të rinjtë
1996KF Kristali
1997–2002Partizani Tirana
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2009Partizani Tirana136(23)
2009–2011KS Dinamo58(30)
2011–2012Dinamo Bucureşti27(5)
2012–2014Chornomorets Odessa33(9)
2014–KF Tirana16(7)
Karriera ndërkombëtare
2005Shqipëria U–193(0)
2005–2007Shqipëria U–218(2)
2008–Shqipëria25(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 7 janar 2015
‡ National team caps and goals correct as of 26 maj 2012

Elis Flamur Bakaj (lindur më 25 qershor 1987Tiranë) është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar TiranaKategorinë Superiore dhe me kombëtaren shqiptare si sulmues.

Bakaj filloi të luante futboll në rini me KF Kristali, përpara se të transferohej te Partizani. Në vitin 2002, ai filloi karrierën e tij si profesionist me Demat e Kuq ku luajti deri në vitin 2009, përpara se të transferohej te rivalët e Dinamos. Pas luajti me ta dy vite, ai u largua nga Shqipëria për të firmosur me klubin rumun Dinamo Bucureşti. Pas një sezoni me ta, ai lëvizi në Ukrainë ku firmosi me Chornomorets Odessa. Për shkak të trazirave civile të shkaktuara nga revolucioni ukrainas në vitin 2014, Bakaj u rikthye në vendlindje duke firmosur me klubin më të suksesshëm në Shqipëri, KF Tirana, duke firmosur me klubin e tretë të kryeqytetit.

Një lojtar i rregullt i Shqipërisë që nga viti 2008, ai ka luajtur më shumë se 25 ndeshje me kombëtaren. Ai debutoi me ta në vitin 2008 dhe shënoi Golin e parë katër vite më vonë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakaj u bashkua me klubin e parë të tij, KF Kristali, në maj 1996 që në moshën tetë vjeçare, ku ai qëndoi deri në tetor të atij viti. Pavarësisht se luajti më pak se gjashtë muaj me klubin, ai sërisht arriti që të shpallej lojtari më i mirë në kampionatin e të rinjëve.[1]

Në gjashtë muajt e tjerë, Elisi u stërvit personalisht nga futbollisti ndërkombëtarë dhe lojtari i Dinamos, Andrea Marko. Në qershor 1997, ai u bashkua me Partizanin nën drejtimin e trajnerit Gazmend Kraja, ku ai gjatë kohës kaloi nivelet e moshave, duke magjepsur klubin, përfshirë edhe presidentin Albert Xhani, i cili e dërgoi Bakajn në skuadrën e parë në janar 2002.[1]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bashkua me skuadrën e parë të Partizanit në janar 2002 që në moshën në 15 vjeçare duke firmosur një kontratë shtatë vjeçare me një pagë minimale prej 150 mijë lekësh. Ai bëri debutimin e tij zyrtar me skaudrën në 2003 Kupën Intertoto kundër skuadrës izraelite, Maccabi Netanya, ku trajneri Perlat Musta e aktivizoi atë në shtatë minutat e fundit të ndeshjes.[1]

Në shtator 2003, trajneri i ri i skuadrës Ilir Spahiu e dërgoi Bakajn në huazim te FC Nacionali, skuadra rezervë e Partizanit e cila luante në Kategorinë e Dytë. Trajneri i kësaj skuadre Genci Tomorri i dha mundësinë Bakajt për të luajtur rregullt me skuadrës, duke i lejuar talentit të shfaqë aftësitë e tij dhe të shënojë gola. Në janar 2004, huazimi i tij mori fund dhe ai u rikthye te Partizani cili kishte Sulejman Memën si trajneri pasi Ilir Spahiu ishte larguar.[1]

Goli i parë për të me Partizanin erdhi më 24 mars 2004 në çerek–finalen e Kupës së Shqipërisë kundër Elbasanit, ku ai shënoi golin e fitores për skuadrën në minutën e 74 duke i dërguar ata në gjysmë–finale, ku në fund Partizani do të fitonte trofeun.

Dinamo Bucureşti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2011, në orët e fundit të ditës së fundit së markatë dimërore, Bakaj u transferua te Dinamo Bucureşti.[2] Ai firmosi një kontratë pesë vjeçare me skuadrën rumune. Skuadra shqiptare pranoi ofertën 200,000 për mesfushorin,[3] pasi ishte ishte në gjashtë muajt e fundit të kontratës me klubin shqiptar. Ai u rekomandua te Dinamo Bucureşti nga një ish lojtar i lavdishëm i klubit, ylli shqiptar Sulejman Demollari, i cili kishte luajtur për klubin rumun nga viti 1991 e deri në vitin 1995, duke shënuar 36 gola në 100 ndeshje.

Bakaj bëri debutimin e tij për Dinamo Bucureşti më 26 shkurt 2011, ku ai luajti 16 minuta në një ndeshje të Liga I kundër Sportul Studenţesc.

Goli i tij i parë me Dinamon erdhi më 12 prill 2011 në një ndeshje kundër Unirea Urziceni.

Gjatë finales së 2011 Cupa României, Bakaj u sulmua nga një fishekzjarre i hedhur nga një tifoz i Steaua București, të cilën ai arriti t'i shmangej.[4]

Chornomorets Odessa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 shkurt 2012, ai u bashkua me klubin ukrainas Chornomorets Odessa që luante në Premier Ligën Ukrainase në formën e huazimin.[5] Ai më pas firmosi një kontratë tre vjeçare në maj.

Skënderbeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të trazirave civile të shkaktuara nga revolucioni ukrainas në vitin 2014, Bakaj pranoi të prishë kontratën e tij me klubin dhe po shihte për një rikthim në Shqipëri. Ai ishte raportuar se ishte afër për të firmosur me ish klubin e tij Partizani por marrëveshja nuk u arrit kështu që ai u bashkua me Skënderbeun më 9 qershor 2014, duke pritur pastrimin nga FIFA.[6] Ai firmosi një kontratë një vjeçare.

Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa luajtur ende asnjë minutë të vetme me Skënderbeun, Bakaj firmosi një kontratë dy vjeçare me Tiranën më 19 korrik 2014, ku ai cilësohej në përforcim i fortë për skuadrën e drejtuar nga Gugash Magani.[7]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakaj bëri debutimin e tij me klubin më 24 gusht në ndeshjen e javës së parë të sezonit 2014–15 kundër Apolonisë, ku ai shënoi golin e parë në suksesin 3–0 në stadiumin Qemal Stafa.[8] Në ndeshjen e dytë kundër Flamurtarit, ai dhuroi krosin që forcoi portierin Ilion Lika të shkaktonte autogol në portën e tij, që do të thotë që Tirana morin fitoren e dytë në kampionat në Qemal Stafa.[9]

Në ndeshjen e katërt në kampionat kundër Elbasanit, ai mori një karton të kuq në minutën e 92 pasi ofendoi gjygjtarin Klajdi Kola;[10] Megjithatë, Tirana fitoi ndeshjen me rezultatin 2–1 pas golit të shënuar nga lojtari i kombëtares Debatik Curri në minutën e 94 të ndeshjes.[11] Pas mbarimit të ndeshjes, Komisioni i Disiplinës e dënoi Bakajn me dy ndeshje pezullim, duke bërë që ai të humbiste ndeshjen e rradhës në kampionat kundër Laçit dhe ndeshjen e parë e raundit të parë në Kupën e Shqipërisë kundër Sopotit.[12] Ai bëri rikthimin e tij në fushat e lojës në Derbi I kundër ish skuadrës së tij Partizani,[13][14] duke luajtur në të gjithë ndeshjen në një barazim pa gola në Qemal Stafa i cili ishte pa tifozë.[15] Më 18 tetor 2014, Bakaj shënoi golin e dytë të sezonit me një goditje spektakolare me rrofeshatë në fitoren 3–1 kundër Kukësit në Qemal Stafa, duke ndihmuar Tiranën që të marrë kryesimin e kampionatit.[16] Në ndeshjen e kthimit të raundit të parë të Kupës së Shqipërisë kundër Sopotit, Bakaj shënoi golin e vetëm të skuadrës së tij në barazimin 1–1 në stadiumin Selman Stërmasi, duke ndihmuar skuadrën që të kualifikohej me rezultatin e përgjithshëm 4–1 për në raundin e dytë ku do të përballen me Bylisin.[17] Kjo ndeshje ishte gjithashtu debutimi i tij me Tiranën në Kupën e Shqipërisë. Bakaj u tregua sërisht vendimtar për skuadrën e tij duke shënuar golin e vetëm në fitoren 1–0 jashtë fushe kundër Teutës me një gjuajtje "volley" nga jashtë zone në minutën e 75; ky gol bëri që Tirana ta mbyllte fazën e parë të kampiontit në vendin e parë me 18 pikë.[18]

Bakaj vazhdoi formën e tij fantastike duke shënuar me kokë në fitoren 0–3 kundër Apolonisëstadiumin Loni Papuçiu, ky ishte goli i tij i katërt në kampionat.[19]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakaj është një lojtar i kombëtares shqiptare dhe bëri debutimin e tij më 21 nëntor 2007 në një ndeshje kualifikuese të Euro 2008 kundër Rumanisë, ku ai hyri në fushë në minutën e 83 në vend të sulmuesit Erjon Bogdani.

Ai shënoi golin e parë me kombëtaren kundër Katarit më 22 maj 2012 në Campo de Fútbol de VallecasMadridit.[20]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 22 maj 2012 Campo de Fútbol de Vallecas, Madrid, Spanjë Flamuri Katar 1–0 2–1 (Fitore) Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 tetor 2014 [21][22]

Klubi Sezoni Liga Kupa Superkupa Europa Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Partizani Tirana 2003–04 8 0 ? ? 0 0 0 0 8 0
2004–05 32 1 ? ? 1 0 2 0 35 1
2005–06 26 3 ? ? 0 0 0 0 26 3
2006–07 29 5 ? ? 0 0 2 1 31 6
2007–08 29 12 ? ? 0 0 0 0 29 12
2008–09 12 2 2 1 0 0 2 0 16 3
Total 136 23 2 1 1 0 6 1 145 25
Dinamo Tirana 2008–09 13 4 1 0 0 0 0 0 14 4
2009–10 27 13 2 0 0 0 2 0 31 13
2010–11 16 11 2 4 1 1 1 0 20 16
Total 56 28 5 4 1 1 3 0 65 33
Dinamo Bucureşti 2010–11 16 4 3 0 0 0 0 0 19 4
2011–12 11 1 2 0 0 0 1 0 14 1
Total 27 5 5 0 0 0 1 0 33 5
Chornomorets Odessa 2011–12 10 3 1 1 0 0 0 0 11 4
2012–13 19 5 2 1 0 0 0 0 10 3
2013–14 4 1 1 1 1 0 3 0 10 3
Total 33 9 4 3 1 0 3 0 41 12
KF Tirana 2014–15 7 2 0 0 0 0 0 0 7 2
Total 7 2 0 0 0 0 0 0 7 2
Karriera në total 256 68 16 8 3 1 13 1 272 78

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 24 tetor 2014 [23]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2007 1 0
2008 1 0
2009 3 0
2010 6 0
2011 10 0
2012 5 1
2013 1 0
2014 0 0
Total 27 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani Tirana
Dinamo Tirana

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Futbollisti i Vitit në Kategorinë Superiore (2): 2009, 2010
 • Lojtari i sezonit i Dinamos (1): 2009–10
 • Goli i sezonit i Diamos (2): 2009–10, 2010–11

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Elis Bakaj Bio". Bakaj19.com. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 3 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "TRANSFER. Elis Bakaj la Dinamon!". Dinamo. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bakaj te Dinamo Bukuresht per 200 mije euro". Partizani.net. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Elis Bakaj dodges fling firecracker during Romanian cup final". Metro.co.uk. 25 maj 2011. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Элис Бакай стал «моряком»". Chornomorets Odessa. 27 shkurt 2012. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ngarkime Celulari - K.F Skenderbeu Korce - Facebook". Skënderbeu. 9 qershor 2014. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Bakaj firmos me Tiranën: Ka një projekt ambicioz". Balkanweb.com. 19 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "K. Superiore, Tirana shkëlqen në start". Super Sport Albania. 24 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2014. Marrë më 24 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Merko, Adela (31 gusht 2014). "Grushte kartonë të kuq, Ilion Lika "nderon" Tiranën. Magani: Po, ishte një fitore me fat". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Elis Bakaj doli me të kuqe, ofendoi gjyqtarin". Panorama Sport. 15 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Merko, Adela (15 shtator 2014). "Fitore me drithërima, Tirana i falet Currit. Magani: E merituam, fitorja na ngjiti të parët". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Disiplina gjobit dhe pezullon 2 ndeshje Elis Bakajn". Panorama Sport. 17 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ndaj Partizanit kthehet Curri dhe Bakaj". Panorama Sport. 23 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Tirana shpreson faljen, përgatit… sheshin. Ndaj Partizanit kthehet Curri dhe Elis Bakaj". Panorama Sport. 24 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Tirana dhe Partizani, paqe në derbin e… "mëkateve". Bulku: Sulmi ynë u furnizua pak". Panorama Sport. 27 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Fitore me supergola, Tirana merr kreun". Panorama Sport. 20 tetor 2014. Marrë më 20 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Kualifikohet Tirana, Bakaj shmang humbjen". Panorama Sport. 23 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 18. ^ "Tirana fiton minimalisht , ruan kryesimin në renditje". Gazeta e Sportit. 26 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 27 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ ""Marsh" bardheblu, Tirana është super. Magani: Kjo ishte ndeshja jonë më e mirë". Panorama Sport. 30 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2014. Marrë më 31 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Albania defeat Qatar in friendly" [Shqipëria mposht Katarin në miqësore]. Persian Football. 22 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2012. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Albania - E. Bakaj - Profile with news, career statistics and history". Soccerway.com. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Profile of Elis Bakaj at Scoresway". Scoresway.com. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Elis Bakaj - National Football Team". National Football Team. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]