Futbollisti Shqiptar i Vitit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Futbollisti Shqiptar i Vitit është një çmim i përvitshëm që i jepet futbollistit më të mirë profesionist që zgjidhet nga pjestarët e Federatës Shqiptarët së Futbollit, trajnerët dhe kapitenët e Kategorisë Superiore. Ky çmim mund t'i jepet edhe një lojtari të huaj të Kategorisë Superiore, me sulmuesin kroat Pero Pejić ishte nominuar për të fituar çmimin e vitit 2014

Viti Lojtari Klubi
2006 Nevil Dede[1] Flamuri KF Elbasani
Flamuri KF Tirana
2009 Elis Bakaj[2] Flamuri Dinamo Tirana
2010 Elis Bakaj[3] Flamuri Dinamo Tirana
2011 Armando Vajushi[4] Flamuri Vllaznia Shkoder
2012 Orges Shehi[5] Flamuri Skënderbeu Korçë
2013 Daniel Xhafaj[6] Flamuri Teuta Durrës
2014 Alban Hoxha[7] Flamuri Partizani Tirana

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Lojtari me I mire I vitit 2006". Arkiva e Lajmeve. 26 dhjetor 2006. Marrë më 1 shkurt 2015. 
  2. ^ Futbollisi I vitit 2009
  3. ^ "Elis Bakaj, lojtari më i mirë i vitit 2010". Ylli Press. 28 dhjetor 2010. Marrë më 1 shkurt 2015. 
  4. ^ "Shqipëri, Armando Vajushi, "Lojtari i Vitit 2011"". Lajme Shqip. 23 dhjetor 2012. Marrë më 1 shkurt 2015. 
  5. ^ "Orges Shehi shpallet "Lojtari i Vitit 2012″ (foto)". Panorama Sport. 22 dhjetor 2012. Marrë më 1 shkurt 2015. 
  6. ^ "D.Xhafaj, "Topi i Artë" i Kategorisë Superiore". Panorama Sport. 24 dhjetor 2013. Marrë më 1 shkurt 2015. 
  7. ^ "Alban Hoxha "Lojtari i Vitit 2014". Kapiteni i Partizanit merr më shumë vota nga të gjithë". Panorama Sport. 24 dhjetor 2014. Marrë më 1 shkurt 2015.