KS Teuta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga KF Teuta)
Teuta Durrës
TeutaLogo.gif
Emri i plotëKlubi Futbollit Teuta Durrës
Pseudonimi(et)Djemtë e Detit
Durrësakë
Themeluar1920; 103 vite më parë (1920)
Si ‘’Klubi Sportiv Urani’’
StadiumiStadiumi Niko Dovana
Nxënësia13,000
PresidentEdmond Hasanbelliu
NdërmarrësiGentian Begeja
LigaKategoria Superiore
2020–211.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollit Teuta Durrës është klubi futbollistik i qytetit të Durrësit themeluar në vitin 1920 me emrin KS Urani emër të cilin e ndërruan pas dy viteve në SK Durrës. Pas pjesëmarrjes së skuadrës në Kategorinë e Parë të futbollit shqiptar në vitin 1930 klubi merr emrin e mbretëreshës ilire Teuta, duke u quajtur KS Teuta Durrës. Më 1946 pas Luftës së Dytë Botërore emërohet nga komunistët si KS Ylli i Kuq Durrës deri në vitin 1949, vit në të cilin emërohet KS Durrës, pastaj më 1951 KS Puna Durrës, 1958 KS Lokomotiva Durrës e deri në vitin 1991 kur i rikthehet emri KS Teuta Durrës emër të cilin e mban edhe sot. Ndeshjet si vendas KS Teuta Durrës i luajnë në Stadiumin Niko DovanaDurrës. Shikueshmëria mesatare e ndeshjeve në stadiumin me kapacitet prej 13.000 vendeve është diku 3.000 shikues për ndeshje.

Skuadra e klubit Teuta është skuadra kampione në fuqi e Kategorisë Superiore dhe e ka fituar 2 herë Kategorinë Superiore shqiptare dhe tre herë ka fituar Kupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit evropian ka marrë pjesë në [ UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA tri herë, në Kupën Intertoto ka luajtur po ashtu tri herë ndërsa në Kupën e Kupave një herë dhe në Kupën Ballkanike ka luajtur një herë.

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Edmond Hasanbelliu.

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Bledjan Rizvani
2 Flag of Albania.svg Mb Hektor Idrizi
3 Flag of Switzerland.svg Mb Durim Badalli
4 Flag of Brazil.svg Mb Buiu
5 Flag of Albania.svg Mb Rustem Hoxha
6 Flag of Albania.svg Mf Idriz Batha (në huazim nga KF Besa)
7 Flag of Albania.svg Mf Ansi Nika
8 Flag of Albania.svg Mf Albi Dosti
10 Flag of Italy.svg Mf Luca Moscatiello
11 Flag of Cuba.svg Sm Joel Apezteguía
12 Flag of Albania.svg Pt Alfred Osmani
13 Flag of Montenegro.svg Mb Aleksandar Bezmarević
14 Flag of Senegal.svg Sm Amadou Samb
15 Flag of Switzerland.svg Mf Behar Berisha
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Flag of Switzerland.svg Mf Rijat Shala
18 Flag of Albania.svg Mf Arbër Çyrbja
19 Flag of Albania.svg Mb Tefik Osmani
20 Flag of Albania.svg Mb Akil Jakupi
22 Flag of Albania.svg Sm Daniel Xhafaj
23 Flag of Nigeria.svg Sm Ikechukwu Kalu
24 Flag of Albania.svg Mb Resul Kastrati
29 Flag of Albania.svg Mf Julian Ahmataj
30 Flag of Albania.svg Mf Bledar Hodo
Flag of Switzerland.svg Pt Pajtim Badalli
Flag of Argentina.svg Sm Rubén Cecco
Flag of Albania.svg Mf Eni Imami
Flag of Albania.svg Mf Fabian Beqja

Trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Kompeticioni Trofe Sezonet
Shqipëri Kategoria Superiore 2 1993–94, 2020/21
Kategoria e Parë 2 1958–59, 1960–61
Kupa e Shqipërisë 4 1994–95, 1999–00, 2004–05, 2019–20

KS Teuta ne kupat e Europes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga korriku, 2013.

Sezoni Kompeticioni Raundi Shteti Klubi Ne Shtepi Jashte Shtepie Totali
1994/95 Kupa UEFA QR Flag of Cyprus.svg Apollon Limassol 1–4 2–4 3–8
1995/96 UEFA Kupa e Kupave QR Flag of Finland.svg TPS Turku 3–0 0–1 3–1
1R Flag of Italy.svg AC Parma 0–2 0–2 0–4
1996/97 Kupa UEFA 1QR Flag of Slovakia.svg FC Kosice 1–4 1–2 2–6
1999 UEFA Kupa Intertoto 1R Flag of Iceland.svg IA Akranes 2–1 1–5 3–6
2000/01 Kupa UEFA 2QR Flag of Austria.svg SK Rapid Wien 0–4 0–2 0–6
2002 UEFA Kupa Intertoto 1R Flag of Malta.svg Valletta 0–0 2–1 2–1
2R Flag of Romania.svg Gloria Bistriţa 1–0 0–3 1–3
2004 UEFA Kupa Intertoto 1R Flag of Slovakia.svg FK ZTS Dubnica 0–0 0–4 0–4
2005/06 KUPA UEFA 1QR Flag of Bosnia and Herzegovina.svg NK Široki Brijeg 3–1 0–3 3–4
2007/08 Kupa UEFA 1QR Flag of Croatia.svg NK Slaven Belupo 2–2 2–6 4–8
2012/13 UEFA Liga e Europës 1QR Flag of Georgia.svg FC Metalurgi Rustavi 0–3 1–6 1–9
2013/14 UEFA Liga e Europës 1QR Flag of Moldova.svg Dacia Chişinău 3–1 0–2 3–3 (a)
  • QR = Raundi kualifikuese
  • 1R = Raundi i pare
  • 2R = Raundi i dyte

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]