2012–13 UEFA Liga e Europës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

2012-13 UEFA Europa League është sezoni i 42-të i turneut te 2 Europian te klubeve të futbollit të organizuar nga UEFA, dhe sezonin e 4 pasi ajo u ndryshua emri nga Kupa UEFA në Europa League UEFA.

Finalja do te behet ne Amsterdam Arena me 15 maj 2013. Atlético Madrid ishte fituesja e vitit te kaluar dhe ishte mbrojtesja e titullit por u eleminua nga FC Rubin Kazan.

Ne kete turnament marrin pjese ekipe nga 53 Federata te ndryshme ne Europe. Turnamenti fillon ne daten 3 korrik me fazat e Play-Off dhe mbaron ne daten 15 maj me finalen e madhe te Amsterdam. Ne total marrin pjese 193 ekipe Europiane.

Ne finale do te ndeshen S.L. Benfika dhe Chelsea F.C.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat nuk përfshijnë Golat në raundet "Play–Off". Note: Players and teams in bold are still active in the competition.

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Flag of the Czech Republic.svg Libor Kozák Flamuri Lazio 8 613'
2 Flag of Uruguay.svg Edinson Cavani Flamuri Napoli 7 462'
3 Flamuri Rodrigo Palacio Flamuri Internazionale 6 436'
Flag of Paraguay.svg Óscar Cardozo Flag of Portugal.svg Benfica 6 495'
5 Flag of Argentina.svg Raúl Bobadilla Flag of Switzerland.svg Young Boys 5 535'
Flag of Spain.svg Fernando Torres Flag of England.svg Chelsea 5 720'
Flag of Venezuela.svg Salomón Rondón Flag of Russia.svg Rubin Kazan 5 976'
8 Flag of Croatia.svg Marko Livaja Flag of Italy.svg Internazionale 4 416'
Flag of Nigeria.svg Victor Moses Flag of England.svg Chelsea 4 426'
Flag of England.svg Jonjo Shelvey Flag of England.svg Liverpool 4 481'
Flag of Mali.svg Cheick Diabaté Flag of France.svg Bordeaux 4 509'
Flag of Serbia.svg Nikola Đurđić Flag of Sweden.svg Helsingborg 4 540'
Flag of Italy.svg Sergio Floccari Flag of Italy.svg Lazio 4 562'
Flag of England.svg Jermain Defoe Flag of England.svg Tottenham Hotspur 4 614'
Flag of Brazil.svg Cleiton Xavier Flag of Ukraine.svg Metalist Kharkiv 4 630'
Flag of Romania.svg Raul Rusescu Flag of Romania.svg Steaua București 4 661'
Flag of Senegal.svg Papiss Cissé Flag of England.svg Newcastle United 4 676'
Flag of Cameroon.svg Samuel Eto'o Flag of Russia.svg Anzhi Makhachkala 4 900'
Flag of Switzerland.svg Marco Streller Flag of Switzerland.svg Basel 4 949'
Flag of Turkey.svg Gökdeniz Karadeniz Flag of Russia.svg Rubin Kazan 4 1066'
Flag of the Netherlands.svg Dirk Kuyt Flag of Turkey.svg Fenerbahçe 4 1105'
Flag of Switzerland.svg Fabian Schär Flag of Switzerland.svg Basel 4 1147'

Burimi:[1]

Assistueit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Emri Skuadra Assis Minuta
1 Flag of Spain.svg José Barkero Flag of Spain.svg Levante 6 477'
2 Flag of England.svg Frank Lampard Flag of England.svg Chelsea 4 529'
Flag of Colombia.svg Fredy Guarín Flag of Italy.svg Internazionale 4 568'
Flag of Egypt.svg Mohamed Salah Flag of Switzerland.svg Basel 4 948'
5 Flag of France.svg Clément Grenier Flag of France.svg Lyon 3 331'
Flag of the Czech Republic.svg Jan Kovařík Flag of the Czech Republic.svg Viktoria Plzeň 3 360'
Flag of Germany.svg Lars Stindl Flag of Germany.svg Hannover 96 3 398'
Flag of Spain.svg Juan Mata Flag of England.svg Chelsea 3 401'
Flag of Côte d'Ivoire.svg Lacina Traoré Flag of Russia.svg Anzhi Makhachkala 3 411'
Flag of Ukraine.svg Yevhen Seleznyov Flag of Ukraine.svg Dnipro Dnipropetrovsk 3 443'
Flag of Turkey.svg Emre Belözoğlu Flag of Spain.svg Atlético Madrid 3 467'
Flag of France.svg Julien Gorius Flag of Belgium.svg Genk 3 556'
Flag of Italy.svg Antonio Cassano Flag of Italy.svg Internazionale 3 574'
Flag of Hungary.svg Szabolcs Huszti Flag of Germany.svg Hannover 96 3 683'
Flag of Morocco.svg Mbark Boussoufa Flag of Russia.svg Anzhi Makhachkala 3 696'
Flag of England.svg Stewart Downing Flag of England.svg Liverpool 3 701'
Flag of Italy.svg Antonio Candreva Flag of Italy.svg Lazio 3 705'
Flamuri Gareth Bale Flag of England.svg Tottenham Hotspur 3 716'
Flag of Finland.svg Roman Eremenko Flag of Russia.svg Rubin Kazan 3 768'
Flag of Romania.svg Ștefan Radu Flag of Italy.svg Lazio 3 776'
Flag of Japan.svg Gōtoku Sakai Flag of Germany.svg Stuttgart 3 784'
Flag of the Czech Republic.svg Radim Řezník Flag of the Czech Republic.svg Viktoria Plzeň 3 900'
Flag of Brazil.svg Hernanes Flag of Italy.svg Lazio 3 908'
Flag of Israel.svg Bibras Natkho Flag of Russia.svg Rubin Kazan 3 1018'
Flag of Brazil.svg Cristian Flag of Turkey.svg Fenerbahçe 3 1074'

Burimi:[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Player statistics – Goalscorers" (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 shtator 2012.
  2. ^ "Player statistics – Assists" (në anglisht). UEFA. Marrë më 20 shtator 2012.