Sergio Floccari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sergio Floccari
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1981-11-12) 12 nëntor 1981 (42 vjeç)
VendlindjaVibo Valentia, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SPAL
Numri10
Karriera me të rinjtë
Nicotera
Catanzaro
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1997–1998Avezzano11(1)
1998–2000Montebelluna3(0)
2000–2002Mestre4(0)
2001–2002→ Faenza (huazim)33(10)
2002–2003Genoa9(1)
2003–2006Rimini89(21)
2006–2007Messina45(5)
2007–2009Atalanta67(20)
2009–2010Genoa11(4)
2010Lazio (huazim)17(8)
2010–2014Lazio66(13)
2011–2012Parma (huazim)28(8)
2014–2016Sassuolo50(7)
2016–2017Bologna23(2)
2017–SPAL37(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 20 maj 2018

Sergio Floccari (i lindur më 12 nëntor 1981) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për klubin SPAL.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Floccari filloi karrierën e tij ri i ri me klubin lokal të qytetit të tij, Nicotera, para se të kalonte në sistemin e të rinjëve të Catanzaros. Ai filloi karrierën si profesionist me Avezzanon dhe ekipin e Promoziones, Montebelluna, dhe më pas luajti tek skuadrat e Serie C2, Mestre dhe Faenza. Floccari shfaqi vlerat e tij tek Faenza nën drejtimin e trajnerit Carlo Regno, që më vonë do të ishte edhe ndihmësi i Davide Ballardinit tek Lazio në sezonin 2009–10.

Rritja si lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një periudhe të suksesshme tek Faenza, ai u bashkua me Genoan në vitin 2002, por nuk fitoi dot një vend titullari, duke luajtur vetëm nënte ndeshje ku shënoi vetëm një gol në sezonin e tij të parë në Serie B.

Floccari bëri një hap prapa duke u rikthyer në Serie C2, duke u bashkuar me Riminin në formë bashkëpronësie ku ai luajti dhe shënoi rregullisht. Golat e tij ishin një kontribut për ekipin që siguroi ngjitjen në Serie B. Klubi e bleu atë plotësisht në qershor 2003.

Në janar 2006, forma e tij u shpërblye kur ai u ble nga ekipi që luftonte për mbijetesë në Serie A, Messina (sëbashku me Atalantën, skuadër e cila e pa Floccarin si një element për t'i shpëtuar rënjes nga kategoria. Floccari shënoi tre herë por Messina mbijetoi falë skandalit të Calciopolit. Dy nga tre golat e tij erdhën në barazimin 2–2 ndaj Juventusit. Në qershor 2006, Messina e bleu plotësisht kartonin e tij nga Atalanta. Në sezonin e tij të parë të plotë në Serie A, Floccari shënoi vetëm dy herë me skuadrën që u rendit e fundit.

Atalanta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulmuesi kalabrez nuk u rikthye me Messinën në Serie B, por u rible nga Atalanta për 1.875 milion € (1.675 milion € plus mbrojtësin Mariano Stendardo).[2][3]

Te Atalanta, Floccari luftoi për një vend titullari me sulmues si Simone Inzaghi, Antonio Langella dhe Riccardo Zampagna. Goli i tij i parë në kampionat erdhi ndaj kampionëve të Interit, dhe pas zënkës së Zampagnës me trajnerin Luigi Delneri (gjë që solli largimit e sulmuesit tek Vicenza Calcio), aktivizimi i Floccarit si titullar u rrit, dhe ai e mbylli sezonin 2007–08 me tetë gola në kampionat.

sezonin 2008–09, Floccari u përmirësua sërisht, duke shënuar dymbëdhjetë gola në ligë me Atalantën që arriti një vend komod në mes të renditjes.

Rikthimi te Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2009, Fllocari u rikthye te Genoa, klub nga i cili ai më parë u largua në vitin 2003, për 9.1 milion €.[4][5][6] Ai shënoi në debutimin e tij në fitoren 4–1 ndaj Napolit dhe shënoi golin e tij të parë në UEFA Ligën e Evropës kundër Valencias. Më vonë më 4 janar 2010, pavarësisht se kishte shënuar katër gola në ligë, Floccari e pati të vështirë të gjente hapësira në sulmin e Genoas me trajnerin Gian Piero Gasperini që preferonte lojtarë si Giuseppe Sculli dhe Raffaele Palladino. Merkatoja dimërore e atij viti pa tre transferime të tre lojtarëve, me Flocarrin që kaloi tek Lazio për të zëvëndësuar maqedonasin Goran Pandev që kaloi si lojtar i lirë tek Inter, kurse Genoa mori David Suazon nga Interi. Të tre sulmuesit patën ditë të vështira në fazën e parë sezonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 31 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Del Neri sorride: Floccari all'Atalanta". La Gazzetta dello Sport (në italisht). 17 korrik 2007. Marrë më 1 korrik 2009.
  3. ^ Atalanta B.C. S.p.A. bilancio (raporti financiar dhe llogaritë) më 30 qershor 2008, PDF blerë nga CCIAA (në Italisht)
  4. ^ "Genoa agree deal with Inter". Sky Sports. 21 maj 2009. Marrë më 23 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "MERCATO: I BOTTI DEL PRIMO GIORNO" (në italisht). genoacfc.it. 1 korrik 2009. Marrë më 1 korrik 2009.
  6. ^ Genoa CFC 2009 annual report (PDF purchased) (në italisht). C.C.I.A.A. 28 prill 2010. {{cite book}}: Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)