Fredy Guarín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fredy Guarín
Metalist-Inter (12).jpg
Guarin në vitin 2014.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFredy Alejandro Guarín Vásquez
Datëlindja (1986-06-30) 30 Qershor, 1986 (35 vjeç)
VendlindjaPuerto Boyacá, Kolumbi
GjatësiaLua error te Moduli:Convert te rreshti 1850: attempt to index local 'en_value' (a nil value).
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Internazionale
Numri13
Karriera rinore
2002–2004Envigado
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2004–2007Envigado38(4)
2005–2006Boca Juniors (Huazim)2(0)
2006–2007Saint-Étienne (Huazim)18(1)
2007–2008Saint-Étienne18(0)
2008–2012Porto63(11)
2012–Internazionale88(13)
Kombëtarja
2003–2005Kolumbia U–176(2)
2003–2005Kolumbia U–2016(2)
2006–Kolumbia54(4)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 17 shkurt 2013
‡ National team caps and goals correct as of 18 tetor 2012

Fredy Alejandro Guarín Vásquez (Spanjisht: [ˈfɾeði ɣwaˈɾin]; lindur më 30 qershor 1986) është një futbollist profesionist kolumbian i cili momentalisht luan me klubin italian InternazionaleSerie A dhe me kombëtaren kolumbiane.

Një lojtar i zhvdërvjellët, ai mund të luaj pa problem si mesfushor qëndror ose në të djathtë. Ai është i aftë për të gjuajtur nga distanca të largëta me të dyja këmbët dhe gjithashtu mund të luaj si organizator.[1][2] Ai e filloi karrierën e tij me Envigado, ku pas kësaj pati një periudhë të shkurtër qëndrimi në Argjentinë dhe më pas luajti dy vite në Francë me Saint-Étienne. Ai krijoi emrin e tij në Portugali me Porton, ku ai shpenzoi katër sezone ku fitoi dhjetë tituj madhorë, përfshirë tre tituj kampionati, dhe Ligën e Europës në vitin 2011.

Guarín ka përfaqsuar KolumbinëKupën e Botës 2014 dhe 2011 Copa América.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme / Saint-Étienne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guarín ka lindur në Puerto Boyacá. Në vitin 2005, ai ishte lojtar titullar i Envigados dhe i Kolumbisë U–20. Ai më pas u huazua nga gjiganti argjentinas i Boca Juniors, ku shpenzoi gjashtë muajt e parë në skuadrën e të rinjëve, ai luajti vetëm dy ndeshje ligë. Pas përfundimit të huazimit me Boca Juniors, klubi argjentinas u përpoq që të blente përfundimisht, por Guarín këmbënguli që të huazohej në Francë te AS Saint-Étienne, ku dëshira e tij u plotsua në gusht 2006.

Guarín bëri debutimin e tij për Saint-Étienne në një ndeshje miqësore kundër skuadrës spanjolle të RCD Espanyol duke shënuar dy gola. Ai luftoi për formacionin e parë deri sa sezoni u mbyll. Ai bëri debutimin e tij në Ligue 1 kundër Olympique Lyonnais. Ai shënuai golin e parë në fitoren 3–1 kundër Troyes AC.[3] Vonë në prill 2007, Guarin firmosi një kontratë katër vjeçare me klubin.[4]

Porto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 korrik 2008, Guarín firmosi një kontratë katër vjeçare gjigjandët portugezë të Portos për një shumë të pacaktuar. Trajneri i Porgualisë U–21 ishte në një mendim të kundërt pasi ai e dëshironte lojtarin në formën e huazimit.[5] Gjatë kohës së tij te Porto, Guarín është përdorur më shumë si zëvëndësues, por luajti rregullisht; Goli i tij më i rëndësishëm erdhi më 16 maj 2010 në fitoren 2–1 kundër G.D. Chaves pasi i siguroi Portos trofeun e Taça de Portugal.

Në sezonin 2010–11, pas transferimit të Raul Meireles te Liverpooli, Guarín mori vendin e titullarit, ai ishte një mesfushor i rëndësishëm për klubin duke shënuar gola, ai luajti më shumë se 40 ndeshje duke shënuar edhe 10 gola me Porton që fitoi Ligën e Europës.[6][7][8][9][10]

Inter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guarín duke u përgatitur për një ndeshje në vitin 2014.

Më 31 janar 2013, Guarín u bashkua me Interin për 1.5 milion në formën e huazimit. Ai hihej nga drejtuesit e klubit si zëvëndësuesi ideal i mesfushorit Thiago Motta i cili u transferua te Paris Saint-GermainLigue 1 në atë merkato.[11] Inter gjithashtu kishte mundësi për të blerë kartonin e kolumbianit në fund të sezonit për 13.5 milion €.[12][13]

Guarìn bëri debutimin e tij më 1 prill 2012 kundër Genoas ku Inter fitoi me rezultatin 5–4 në San Siro, me Guarín që hyri në fushë në pjesën e dytë në vend të Dejan Stanković dhe në minutën e 85 fitoi një penallti që u realizua nga Diego Milito.[14] Kjo ishte edhe ndeshja e parë e trajnerit të ri Andrea Stramaccioni. Ai u paraqit zyrtarisht në shtyp më 5 prill, duke thënë se kishte dy vite që bisedonte me drejtuesit e Interit dhe me bashkëatdhetarin e tij Iván Córdoba, duke shtuar se transferimi te Inter ishte një ëndërr e realizuar për të.

Më 25 prill, ai dhuroi assistin e parë me Interin në fitoren 1–3 jashtë fushe kundër Udineses, duke assituar golin e tretë të skuadrës që shënuar nga Álvarez në minutën e 37. Më 17 maj 2012, Inter shfrytësoi mundësinë e blerjes duke marrë kartonin e mesfushorit kolumbian, por për vetëm 11 milion €.[15] Guarín shënoi golin e parë zyrtar për Ziklatrit më 30 gusht, në barazimin 2–2 në shtëpi kundër FC VasluiLigën e Evropës (4–2 rezultati i përgjithshëm).[16] Në fazën e grupeve të të njëjtit kompedicion, ai dhuroi të tre assistët në suksesin 3–1 kundër Neftchi Baku PFC.[17]

Sërisht në Ligën e Europës, më 21 shkurt 2013, Guarín shënoi dy herë në fitoren 3–0 jashtë fushe kundër CFR Cluj (5–0 rezultati i përgjithshëm) duke ndihmuar Interin të kalojë në raundin e 16-tave.[18] Në janar 2014, gjatë merkatos dimërore, ai ishte supozuar për të kaluar te Juventusi në shkëmbim me malazezin Mirko Vučinić, por shkëmbimi ra poshtë pasi klubet nuk arritën dot të gjenjë një gjuhë të përbashkët.[19] Ai kishte deklaruar se nuk do të rikthehej te Ziklatrit, nqs ai nuk do të lihej i lirë të largohej, por në fund u rikthye;[20] ai raportua më vonë se ai vetëm kërkonte të sqaronte të ardhmen e tij në klub, duke deklaruar se ai kurrë nuk e kishte pyetur për t'u larguar por se ai ishte i hutuar nga situata e krijuar.[21]

Më 25 mars 2014, Guarín rinovoi kontratën e tij me Interin deri në vitin 2017.[22][23] Më 14 shtator, i futur në fushë si zëvëndësues në pjesën e dytë, ai shënoi në fitoren 7–0 në shtëpi kundër U.S. Sassuolo Calcio.[24][25] Në fillim të sezonit 2014–15, ai filloi të përdorej në fushë nga trajneri Walter Mazzarri si sulmues i dytë.[26]

Më 7 dhjetor 2014, në paraqitjen e tij të 100 me Interit, Guarín assistoi argjentinasin Mauro Icardi i cili shënoi golin e vetëm në humbjen 1–2 në San Siro kundër Udineses.[27][28] Më vonë, më 16 shkurt 2015, Guarín shënoi dy herë në fitoren 1–4 jashtë fushe kundër AtalantësStadio Atleti Azzurri d'Italia, duke ndihmuar skuadrën të marri fitoren e parë jashtë fushe në ligë që nga dhjetori i 2014-tës.[29] Në fillim të ndeshjes, saktësisht në minutën e parë, ai fitoi një penallti që u realizua në gol nga Xherdan Shaqiri, i cili shënoi golin e parë në Serie A.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 maj 2006, Guarín bëri debutimin e tij ndërkombëtarë me Kolumbinë në një ndeshje miqësore përgatitore para Kupës së Botës kundër Ekuadorit. Ai përfaqsoi vendin e tij në 2005 CONCACAF Gold Cup dhe në 2011 Copa América.

Guarín u zgjodh nga trajneri José Pekerman për të luajtur në Kupën e Botës 2014.[30] Ai deri debutimin e tij në turnament më 24 qershor pasi kombëtarja i kishte fituar dy ndeshjet e para të grupit, duke luajtur 90 minuta në fitoren 4–1 kundër Japonisë gjë që ishte edhe ndeshja e 49 e tij me kombëtaren.[31] Ai zhvilloi paraqitjen e tij të 50-të katër ditë më vonë, duke hyrë si zëvëndësues në minutat e fundit të fitores 2–0 kundër Uruguajit në raundin e 16-tave.[32]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren kolumbiane.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 26 mars 2011 Vicente Calderón, Madrid, Spanjë Flamuri Ekuadori 1–0 1–1 Ndeshje Miqësore
2. 11 nëntor 2011 Estadio Metropolitano, Barranquilla, Kolumbi Flamuri Venezuela 1–0 2–1 Kualfikueset e Kupës së Botës 2014
3. 14 gusht 2013 Mini Estadi, Barcelonë, Spanjë Flamuri Serbia 1–0 1–0 Ndeshje Miqësore
4. 6 qershor 2014 Pedro Bidegain, Buenos Aires, Argjentinë Flamuri Jordania 3–0 3–0 Ndeshje Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porto

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guarín është i fortë, i shpejtë, me një mesfushor sulmues kreativ. Ai është i aftë të gjuaj topin nga distanca të largta me të dyja këmbët. Ai gjithashtu mund të luaj si organizator i skuadrës.[33][34][35]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wesley Sneijder: Fredy Guarin will ease loss of talented Dutchman" [Wesley Sneijder: Fredy Guarin do të lehtësojë humbjen e talentit hollandez]. Bleacher Report. 21 janar 2013. Marrë më 10 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Fredy Guarín shows vision to ensure Wesley Sneijder is not missed at Inter" [Fredy Guarin tregon vizion për të sigruar se Wesley Sneijder nuk i mungon Inter-it]. The Guardian. 21 janar 2013. Marrë më 10 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ St Etienne 3–1 Troyes; ESPN Soccernet, 17 mars 2007
 4. ^ Guarin signe à Saint-Etienne (Guarin firmos për Saint-Etienne); Ligue de Football Professionnel, 20 prill 2007
 5. ^ Porto acquire St-Étienne's Guarín; UEFA.com, 11 korrik 2008
 6. ^ Guarín gives Porto narrow win in Seville; UEFA.com, 17 shkurt 2011
 7. ^ Guarín fires Porto past CSKA; UEFA.com, 10 mars 2011
 8. ^ Quick-fire Porto too good for CSKA; UEFA.com, 17 mars 2011
 9. ^ Irrepressible Porto leave Spartak in a spin; UEFA.com, 14 prill 2011
 10. ^ Porto triumph as four-goal Falcao stuns Villarreal; UEFA.com, 28 prill 2011
 11. ^ Interi merr Guarinin, pritet Kucka[lidhje e vdekur]; Panorama Sport, 31 janar 2012
 12. ^ Fredi Guarin: Inter, këtu do bëhem i madh[lidhje e vdekur] Panorama Sport, 1 shkurt 2012
 13. ^ Comunicado (Announcement) Arkivuar 23 maj 2012 tek Wayback Machine; Uebfaqja zyrtare e Portos, 31 janar 2013
 14. ^ "Strama-Inter, fitore mes drithërimash ndaj Xhenoas". Panorama Sport. 2 prill 2012. Marrë më 10 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 15. ^ FC Porto transfere Guarín (FC Porto shet Guarín-in) Arkivuar 19 maj 2012 tek Wayback Machine; Uebfaqja zyrtare e Portos, 17 maj 2012
 16. ^ "Liga e Europës: Interi kualifikohet me drithërima, Lacio OK". Panorama Sport. 31 gusht 2012. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Neftchi 1–3 Inter: Nerazzurri ease past 500-goal landmark in Europe". Goal.com. 4 tetor 2012. Marrë më 7 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Inter progress with clinical showing at CFR". UEFA.com. 21 shkurt 2013. Marrë më 24 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Vucinic dhe Guarin, dështon shkëmbimi". Panorama Sport. 22 janar 2014. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 20. ^ "Guarin del në kundërsulm: Dua vetëm Juventusin". Panorama Sport. 22 janar 2014. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 21. ^ "Guarin rikthehet "përkohësisht", ka oferta nga Anglia". Panorama Sport. 24 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2014. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Paqe mes Interit dhe Guarinit, gati rinovimi deri në 2017-ën". Panorama Sport. 1 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2014. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Zyrtare: Guarin rinovon me Inter". Sport Ekspres. 24 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Inter sërish 7 gola Sasuolos". Sporti Shqiptar. 14 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Interi i frikshëm, pa mëshirë kundër Sasuolos". Panorama Sport. 16 shtator 2014. Marrë më 16 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 26. ^ "Guarin relishing new forward role at Inter". Forza Italian Football. 18 shtator 2014. Marrë më 28 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Inter Milan 1–2 Udinese: Roberto Mancini still without a win since San Siro return". Daily Mail. 7 dhjetor 2014. Marrë më 10 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Inter 1–2 Udinese: Bianconeri fightback leaves hosts in San Siro slump". Goal.com. 7 dhjetor 2014. Marrë më 10 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Interi "poker" Atalantës, Parma ndal Romën". Panorama Sport. 16 shkurt 2016. Marrë më 15 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 30. ^ "Colombia World Cup 2014 squad". The Daily Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 24 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Kolumbia s'fal, Greqia ia del në "frymën e fundit"". Panorama Sport. 24 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2014. Marrë më 25 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Stamolla, Jeton (29 qershor 2014). "Kolumbia 'kafshon' Uruguain dhe siguron çerekfinalet". Panorama Sport. Marrë më 29 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 33. ^ Wesley Sneijder: Fredy Guarin will ease loss of talented Dutchman; Bleacher Report, 21 janar 2013
 34. ^ Fredy Guarín shows vision to ensure Wesley Sneijder is not missed at Inter; The Guardian, 21 janar 2013
 35. ^ "Guarin: "Inter, un orgoglio. Ecco le mie caratteristiche..."" [Guarin: "Inter, një krenari. Këto janë karakteristikat e mija..."]. FC Inter 1908. 2 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2014. Marrë më 24 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]