Mini Estadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mini Estadi
Mini Estadi
Vendndodhja Avinguda Aristides Maillol, s/n
08028, Barcelonë, Flamuri Spanjë
Koordinatat 41°22′47″V 2°07′05″L / 41.37972°V 2.11806°L / 41.37972; 2.11806
Pronari FC Barcelona
Operatori FC Barcelona B
Kapaciteti 15,276
Madhësia e fushës 103 m × 65 m (338 ft × 213 ft)
Sipërfaqja Bar
Ndërtimi
Hapur 23 Shtator 1982 (1982-09-23)
Arkitekti Josep Casals
Menaxheri i projektit Ramón Domènech
Përdoruesit
FC Barcelona B (1982–vazhdon)
FC Barcelona C (1982–2007)
Barcelona Dragons (NFL Europe) (2002–2003)
USA Perpignan (2009–vazhdon)

Mini Estadi (Spanjisht:[ˈmini əsˈtaði] është një stadium futbolli me vendndodhje në Barcelonë, Katalonë, Spanjë. Stadiumi me kapacitet 15,276 është i pozicionuar afër Camp Nout, stadiumi i Barcelonës.

Stadiumi ishte edhe shtëpia e Barcelonës C deri në korrik 2007, ku ata u shpërbënë. Stadiumi gjithashtu ka qënë shtëpia e Barcelona Dragons, një skuadër futbolli amerikan e NFL Europe, deri kur u shpërbë në vitin 2003.

Stadiumi është aktualisht shtëpia e Barcelonës B, skuadra rezervë e FCB-së, dhe Juvenil A.

Me raste pret edhe ndeshje të kombëtares andorrase.

Grupi "Queen" gjithashtu performoi aty gjatë "The Magic Tour" më 1 gusht 1986.

David Bowie performoi në dy netë rresht në stadium gjatë turit të tij më 7 dhe 8 korrik 1987.

Elton John gjithashtu performoi në këtë stadium gjatë turit të tij më 21 korrik 1992. Koncerti u regjistrua dhe u lirua në VHS dhe DVD.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]