Camp Nou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Camp Nou
2014. Camp Nou. Més que un club. Barcelona B40.jpg
Vendndodhja C. d'Aristides Maillol, 12, 08028 Barcelona, Spanjë
Koordinatat 41°22′51″V 2°07′22″L / 41.38087°V 2.122802°L / 41.38087; 2.122802
Pronari FC Barcelona
Suitat 23
Kapaciteti 99,354
Rekordi i spektatorëve 120,000 (FC Barcelona vs Juventus, ndeshja e parë e çerek-finales Kupa Evropiane 1985–86)
Madhësia e fushës 105m x 68m
Sipërfaqja GrassMaster
Ndërtimi
Hapur 24 shtator 1957; 61 vite më parë
Rinovuar 1995, 2008, 2018

Camp Nou, fusha e re,[1][2] është shtëpia e klubit spanjoll FC Barcelona që nga themelimi në vitin 1957.

Camp Nou është një nga stadiumi më i madhë i Spanjësdhe Evropës si dhe i treti më i madhë në botës, me kapacitet 99,354 ulëse. Aty janë luajtur dy finale të UEFA Ligës së Kampioneve (1989 dhe 1999). Përveç kësaj, aty janë zhvilluar dhe dy finale të UEFA Kupës së Fituesve të Kupës, pesë finale të UEFA Super Kupës, katër finale të Kupës së Mbretit, njëzetenjë finale të Superkupës së Spanjës si dhe pesë ndeshje, përfshirë edhe atë hapëse të Kupës së Botës 1982. Stadiumi ka mikpritur gjithashtu edhe Lojërat olimpike verore 1992.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keith Jackson (22 tetor 2012). "Nou Camp visit isn't to admire Barca players..it's strictly business, says Celtic winger James Forrest – Daily Record" (në anglisht). Daily Record. Marrë më 24 shtator 2015.
  2. ^ John Percy (19 dhjetor 2012). "Barcelona coach Tito Vilanova steps down from Nou Camp role following relapse of tumour on saliva glands" (në anglisht). Londër: The Daily Telegraph.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]