FC Barcelona C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barcelona C
Pseudonimi(et)Barça, Blaugrana
StadiumiMini Estadi
Kapaciteti15,276 vende
PronariFlamuri Joan Laporta
TrajneriFlamuri Sergio Lobera
LigaTercera División
2006–0713
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Futbol Club Barcelona "C" ishte një klub futbolli spanjoll që falimentoi më 2 korrik 2007. Ajo ishte ekipi i të rinjëve i FC Barcelonës dhe zhvillonte ndeshjet si vendas në Mini Estadi.

Klubi u themelua në vitin 1969 si Barcelona Amateur dhe mori emrin FC Barcelona C në vitin 1993. Ndryshe nga liga anglez, ekipet e të rinjëve të klubeve spanjolle nuk luajnë në liga të veçanta por janë në të njëjtën piramidë me ekipet kryesore. Megjithatë, ekipet e të rinjëve nuk mund të luajnë në një ligë me ekipet kryesore.

FC Barcelona C luajti për herë të fundit në divizionin e katërt. Ata nuk mund të luanin në divizionin e tretë për shkak se Barcelona B luante atje. Presidenti i klubit Joan Laporta vendosi të shkrinte ekipin që do të luante në Primera Catalana për sezonin 2007–08 pasi ekipi B ra në divizionin e katërt.[1]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezon pas sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
nga 69–70 Rajonale
deri 76–77 Rajonale
1977–78 5të
1978–79 6të
1979–80 5të
1980–81 5të
1981–82 4të
1982–83 9të
1983–84 1rë
1984–85 2ªB 16të
1985–86 2ªB 19të
1986–87 1rë
1987–88 2ªB 9të
1988–89 2ªB 11të
1989–90 2të
1990–91 8të
Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
1991–92 5të
1992–93 11të
1993–94 3të
1994–95 3të
1995–96 2ªB 19të
1996–97 2të
1997–98 1rë
1998–99 9të
1999–00 9të
2000–01 5të
2001–02 7të
2002–03 5të
2003–04 9të
2004–05 15të
2005–06 14të
2006–07 13të

Skuadra në sezonin 2006–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Spanja Pt Pau Torres
Spanja Pt Daniel Planchería
Spanja Pt Miguel Ángel
Spanja Mb Alfredo Zardoya
Spanja Mb Jordi Folguera
Spanja Mb Carlos Alonso
Spanja Mb José Manuel
Spanja Mb Josué Fernández
Spanja Mb Ismael Remacha
Spanja Mb Álex Sánchez
Spanja Mb Fali
Spanja Mf Jordi Benet
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Spanja Mf Ramón Masó
Spanja Mf Víctor Sánchez
Spanja Mf Javi Heredia
Spanja Mf David Cornellà
Spanja Mf José de la Puente
Spanja Mf Eugenio Plazuelo
Spanja Sm Pedro Rodríguez
Spanja Sm Blas Vilchez
Spanja Sm Sergio Urbano
Spanja Sm José Manuel Cabrera
Spanja Sm Stefan Rodríguez
Portugalia Sm Nuno Carvalho

Lojtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El Barcelona C desaparece del mapa" [Barcelona C zhduket nga harta] (në spanjisht). Marca. 3 korrik 2007. Marrë më 12 korrik 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]