FC Barcelona C

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barcelona C
FC Barcelona.svg
Pseudonimi(et)Barça, Blaugrana
StadiumiMini Estadi
Kapaciteti15,276 vende
PronariFlamuri Joan Laporta
TrajneriFlamuri Sergio Lobera
LigaTercera División
2006–0713
Uebfaqja[[1] Club website]

Futbol Club Barcelona "C" ishte një klub futbolli spanjoll që falimentoi më 2 korrik 2007. Ajo ishte ekipi i të rinjëve i FC Barcelonës dhe zhvillonte ndeshjet si vendas në Mini Estadi.

Klubi u themelua në vitin 1969 si Barcelona Amateur dhe mori emrin FC Barcelona C në vitin 1993. Ndryshe nga liga anglez, ekipet e të rinjëve të klubeve spanjolle nuk luajnë në liga të veçanta por janë në të njëjtën piramidë me ekipet kryesore. Megjithatë, ekipet e të rinjëve nuk mund të luajnë në një ligë me ekipet kryesore.

FC Barcelona C luajti për herë të fundit në divizionin e katërt. Ata nuk mund të luanin në divizionin e tretë për shkak se Barcelona B luante atje. Presidenti i klubit Joan Laporta vendosi të shkrinte ekipin që do të luante në Primera Catalana për sezonin 2007–08 pasi ekipi B ra në divizionin e katërt.[1]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezon pas sezoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
nga 69–70 Rajonale
deri 76–77 Rajonale
1977–78 5të
1978–79 6të
1979–80 5të
1980–81 5të
1981–82 4të
1982–83 9të
1983–84 1rë
1984–85 2ªB 16të
1985–86 2ªB 19të
1986–87 1rë
1987–88 2ªB 9të
1988–89 2ªB 11të
1989–90 2të
1990–91 8të
Sezoni Divizioni Vendi Copa del Rey
1991–92 5të
1992–93 11të
1993–94 3të
1994–95 3të
1995–96 2ªB 19të
1996–97 2të
1997–98 1rë
1998–99 9të
1999–00 9të
2000–01 5të
2001–02 7të
2002–03 5të
2003–04 9të
2004–05 15të
2005–06 14të
2006–07 13të

Skuadra në sezonin 2006–07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Spain.svg Pt Pau Torres
Flag of Spain.svg Pt Daniel Planchería
Flag of Spain.svg Pt Miguel Ángel
Flag of Spain.svg Mb Alfredo Zardoya
Flag of Spain.svg Mb Jordi Folguera
Flag of Spain.svg Mb Carlos Alonso
Flag of Spain.svg Mb José Manuel
Flag of Spain.svg Mb Josué Fernández
Flag of Spain.svg Mb Ismael Remacha
Flag of Spain.svg Mb Álex Sánchez
Flag of Spain.svg Mb Fali
Flag of Spain.svg Mf Jordi Benet
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Spain.svg Mf Ramón Masó
Flag of Spain.svg Mf Víctor Sánchez
Flag of Spain.svg Mf Javi Heredia
Flag of Spain.svg Mf David Cornellà
Flag of Spain.svg Mf José de la Puente
Flag of Spain.svg Mf Eugenio Plazuelo
Flag of Spain.svg Sm Pedro Rodríguez
Flag of Spain.svg Sm Blas Vilchez
Flag of Spain.svg Sm Sergio Urbano
Flag of Spain.svg Sm José Manuel Cabrera
Flag of Spain.svg Sm Stefan Rodríguez
Flag of Portugal.svg Sm Nuno Carvalho

Lojtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2rightarrow (Nuvola colors).svg Shiko gjithashtu artikullin Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona C

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El Barcelona C desaparece del mapa" [Barcelona C zhduket nga harta] (në spanjisht). Marca. 3 korrik 2007. Marrë më 12 korrik 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]