Jump to content

Víctor Valdés

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Víctor Valdés

Valdés në 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVíctor Valdés Arribas[1]
Datëlindja (1982-01-14) 14 janar 1982 (42 vjeç)[2]
VendlindjaL'Hospitalet, Spanjë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1992Barcelona
1992–1995Tenerife
1995–2000Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000Barcelona C16(0)
2000–2003Barcelona B77(0)
2002–2014Barcelona387(0)
2015–2016Manchester United2(0)
2016Standard Liège (huazim)5(0)
2016–2017Middlesbrough28(0)
Gjithsej515(0)
Karriera ndërkombëtare
2000–2001Spanja U1811(0)
2001Spanja U193(0)
2001Spanja U201(0)
2002–2003Spanja U2111(0)
2010–2014Spanja20(0)
2001–2014Katalonia12(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Victor Valdes (Spanjisht: [ˈbiktoɾ βalˈdes aˈriβas]; lindur më 14 janar 1982) është një trajner spanjoll futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajner i Horta.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht është portieri titullar i Barcës. Është një portier korpulent fizikisht (i gjatë 1,83 metra dhe peshon 78 kg), reflekse edhe qëndrim te fort. Dallohet, edhe pse i ri, për karakterin e fort që e ka në fushën e lojës. Shumë analist e kanë konsideruar, për stilin dhe qëndrimin të Santi Canizares që Valdes gjithmonë e ka deklarua si një admirues të tij. Debutoi në ekipin e parë të Barcës në sezonin 2002-2003, sezon në të cilin luante edhe për Barcën B.

Debutoi kundër At. Madridit më 1 shtator2003. Veten në 20 vjet mbrojti portën e Barcës një total prej 14 ndeshjeve në La Lig, duke luftuar për vend titullar me argjentinasin Rober Oscar Bonanon.

Sezonet më të mirë të tij ishin 2004-2005 dhe 2005-2006 duke fituar çminim Zamora si portieri me më së paku gola të pranuar në ligë. Po në këta sezona Barça fitoi dy liga dhe një lig të kampioneve.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players" [Kupa e Botës Afrika e Jugut 2010: Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2010. fq. 29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 13 shtator 2013.
  2. ^ "Player profile: Victor Valdes" [Profili i lojtarit: Victor Valdes] (në anglisht). Middlesbrough F.C. Marrë më 31 maj 2017.