Víctor Sánchez Mata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Víctor Sánchez
Víctor Sánchez 2019.jpg
Sánchez duke luajtur për Espanyol në 2019
Të dhënat personale
Emri i plotëVíctor Sánchez Mata
Data e lindjes (1987-09-08) 8 Shtator 1987 (33 vjeç)
Vendi i lindjesTerrassa, Spanjë
Gjatësia1.74 m
PozicioniMesfushor / Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualEspanyol
Numri4
Karriera në rini
1995–1998Rubí
1998–2004Jàbac Terrassa
2004–2005Europa
2005–2006Barcelona
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005Europa5(0)
2006–2007Barcelona C36(7)
2007–2009Barcelona B45(5)
2008–2011Barcelona8(0)
2009–2010Xerez (huazim)25(2)
2010–2011Getafe (huazim)29(1)
2011Neuchâtel Xamax14(2)
2012–Espanyol215(10)
Ekipi kombëtar
2013–Katalonia4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 maj 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 25 mars 2019

Victor Sanchez lindi në Terrassa, Spanjë, është futbollist spanjoll, angazhuar nga ekipi CE Europa në ekipin spanjoll FC Barcelona që në korrik të vitit 2005.

Aftësia për të luajtur në shumë pozita bëri që në sezonin e shkuar të ishte pothuajse lojtari kryesor i Barça B i cili pothuajse luante në çdo pozicion përveç portës.

Si lojtar punëtor dhe shumë i disiplinuar, ai ka dhënë ndihmë shumë të madhe ekipit B të Barcelonës për tu ngritur në ligën Segunda B duke luajtur në 29 ndeshje edhepse nuk mundi që të luante në ndeshjet e playoffit pasi që ishte i lënduar.

Debutoi për ekipin e parë në sezonin 2007/08 në ndeshjen e Kupës së Spanjës kundër Alcoyano.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]