Kombëtarja katalanase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Catalonia.svg Katalonia
Soccerball.svg
Federata Federata Katalonjase e Futbollit
Konfederata
Trajneri Gerard López
Ndihmës trajneri
Kapiteni aktual Carles Puyol
Golashënuesi Sergio García (7)
Stadiumi Camp Nou
FIFA (kodi)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flamuri Franca 7 - 0 Flag of Catalonia.svg Katalonja
(Paris, Franca; 21 shkurt, 1921)
Fitorja më e madhe

Flag of Catalonia.svg Katalonja 5 - 0 Flag of Lithuania.svg Lituania
(Barcelona, Spanjë; 22 dhjetor, 2000)
Humbja më e madhe

Flamuri Franca 7 - 0 Flag of Catalonia.svg Katalonja
(Paris, Francë; 21 shkurt, 1921)
Flag of Spain.svg Spanja 7 - 0 Flag of Catalonia.svg Katalonja
(Barcelona, Spanjë; 22 dhjetor, 2000)

Kombëtarja kataloniase e futbollit është skuadra zyrtare e futbollit të i komunitetit spanjoll autonom të Katalonjës. Ajo është e organizuar nga Federata Katalonjase e Futbollit. Skuadra është përmendur me emra të ndryshme duke përfshirë Selecció Catalana, Selecció de Barcelona dhe Catalan XI. Katalonja nuk është e lidhur me FIFA-n dhe UEFA-n dhe për këtë asrye nuk i lejohet të marrë pjesë në Kupën e Botës ose në Kampionatin Europian sepse rajoni spanjoll i Katalonjës nuk është shtet. Lojtarët e katalonjës janë qytetarë të plotë spanjolle të cilët kanë të drejtë për të luajtur për Spanjën. Megjithatë që nga viti 1904, ekipi ka luajtur gati 200 ndeshje kundër skuadrave të ndryshme kombëtare, rajonale dhe klubeve.