Matteo Darmian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Matteo Darmian
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Matteo Darmian.jpg
Darmian duke luajtur për Itapin në 2015
Të dhënat personale
Data e lindjes (1989-12-02) 2 Dhjetor 1989 (31 vjeç)
Vendi i lindjesLegnano, Itali
Gjatësia1.82 m
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualParma
Numri36
Karriera në rini
2000–2009Milan
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2010Milan4(0)
2009–2010Padova (huazim)20(1)
2010–2011Palermo11(0)
2011–2015Torino133(3)
2015–2019Manchester United37(1)
2019–Parma15(0)
Ekipi kombëtar
2006Italia U177(0)
2006Italia U185(0)
2007–2008Italia U1911(0)
2008–2009Italia U207(0)
2009Italia U211(0)
2014–Italia36(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 janar 2020.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 nëntor 2017

Matteo Darmian (Italisht [matˈtɛo darˈmjan]; lindur më 2 dhjetor 1989) është në futbollist profesionist italian i cili luan si mbrotjës për klubin italian Parma dhe kombëtaren italiane.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 korrik 2015, Darmian u transferua te klubi anglez Manchester United për një shifër të pazbuluar, e cila besohej të ishte 12.7 milion £. Ai firmosi një kontratë katër-vjeçare me mundësi rinovimi edhe për një vit tjetër.[1]

Parma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shtator 2019, Darmian u rikthye në Italia duke u transferuar te Parma në një marrëveshje katër-vjeçare.[2][3]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester United

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia U20

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zyrtare: Darmian në United". Koha.net. 11 korrik 2015. Marrë më 20 janar 2020.[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Parma siguron Darmianin". Koha.net. 2 shtator 2019. Marrë më 20 janar 2020.
  3. ^ "Zyrtare: Mbrojtësi largohet nga Manchester United, firmos me klubin italian". Zëri.info. 2 shtator 2019. Marrë më 20 janar 2020.
  4. ^ "ITA – ESP 1:2 (0:0)" (PDF) (në italisht). Pescara 2009. 4 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 shkurt 2012. Marrë më 20 janar 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.