Luciano Spalletti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luciano Spalletti

Spalletti me Interin në 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLuciano Spalletti
Datëlindja (1959-03-07) 7 mars 1959 (65 vjeç)
VendlindjaCertaldo, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Napoli (trajner)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1984–1985Castelfiorentino?(?)
1985–1986Entella27(2)
1986–1990Spezia120(7)
1990–1991Viareggio29(1)
1991–1993Empoli60(3)
Gjithsej236(13)
Skuadra të menaxhuara
1995–1998Empoli
1998–1999Sampdoria
1999–2000Venezia
2001Udinese
2001–2002Ancona
2002–2005Udinese
2005–2009Roma
2009–2014Zenit St. Petersburg
2016–2017Roma
2017–2019Internazionale
2021–Napoli
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Luciano Spalletti (Italisht: [luˈtʃaːno spalˈletti]; lindur më 7 mars 1959) është një trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajneri i klubit italian Napoli.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "De Laurentiis: Benvenuto Luciano Spalletti, insieme faremo un gran lavoro" [Mirësevjen Luciano Spalletti, sëbashku do të bëjmë një punë të madhe]. sscnapoli.it (në italisht). S.S.C. Napoli. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2021. Marrë më 29 maj 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]