Denzel Dumfries

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Denzel Dumfries
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDenzel Justus Morris Dumfries
Datëlindja (1996-04-18) 18 prill 1996 (27 vjeç)
VendlindjaRotterdam, Holandë
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale
Numri2
Karriera me të rinjtë
Spartaan '20
2002–2013Smitshoek
2013–2014BVV Barendrecht
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014–2017Sparta Rotterdam65(2)
2017–2018Heerenveen33(3)
2018–2021PSV89(13)
2021–Internazionale21(3)
Karriera ndërkombëtare
2014Aruba2(1)
2016Holanda U204(0)
2016–2018Holanda U215(0)
2018–Holanda30(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 shkurt 2022
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2021

Denzel Justus Morris Dumfries (lindur më 18 prill 1996) është një futbollist profesionist holandez i cili luan si mbrojtës i djathtë për klubin italian Internazionale dhe kombëtaren holandeze.

Dumfries e nisi karrierën e tij si profesionist në vitin 2014 me Spartën e Rotterdamit, duke i ndihmuar të ngjiteshin në Eredivisie në vitin 2016 kurse një vit më pas u shpall talenti i vitit. Në vitin 2017, ai u transferua te Heerenveen, kurse pas një sezoni kaloi te PSV, duke u bërë kapiten në vitin 2021. Në verën e vitit 2021, ai nënshkroi në Itali me Interin.

Në nivel ndërkombëtar, Dumfries fillimisht përfaqsoi Aruban në vitin 2014, kjo për shkak të origjinës së tij nga ana e babait. Në vitin 2018, ai vendosi të luante për Holandën, duke debutuar zyrtarisht në atë vit. Tre vite më vonë, ai luajti në Euro 2020.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sparta Rotterdam
Internazionale

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Frenkie de Jong Eredivisie Player of the Season 2018/2019" [Frenkie de Jong është lojtari i sezonit 2018/2019 i Eredivisies] (në anglisht). Eredivisie. 16 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2021. Marrë më 31 gusht 2021.