Allianz Stadium

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Juventus Stadium është emri provizor i stadiumit në ndërtim në pronësi të Juventus F.C. që gjendet në Torino. Qëllimi i kompanisë është të ketë një sponsor komercial për të lidhur emrin e tij me të stadiumit, i destinuar të presë ndeshjet e luajtura brenda të Juventus F.C.

Projekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars 2008 u morr vendimi nga bordi drejtues i Juventus F.C. për të miratuar projektin për stadiumin e ri, i projektuar të ngrihen në zonën "Delle Alpit" me një investim total që arrin në 145.000.000 Euro. Stadiumi i ri, hartuar nga GAU dhe studimet nën koordinimin e arkitektit Gino Zavanella dhe inxhinier Eloy Suarez e Masimo majowecki, do të ndërtohet në të njëjtin vend ku më parë ishte vendosur stadiumi "Delle Alpi", për prishjen e të cilit kanë filluar punët në nëntor 2008 dhe do të përfundojnë në mars 2009. Stadiumi i ri, me një kapacitet 41.000 spektatorë është hartuar me standardet e sigurisë më të lartë. Hyrja do të bëhet nga katër hyrjet në qoshet e tij në të cilat qëndron sistemi i shpërndarjes që të çon në një rrjet shpërndarës rreth stadiumit. Rrjeti shpërndarës do të jetë një vend i sigurt ku mund të kontrollohen hyrjet e autorizuara dhe ku të sigurohet shpejtësia e shërbimit të shpëtimit.

Note[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Collegamenti esterni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]