Allianz Stadium

Coordinates: 45°6′34″N 7°38′28″E / 45.10944°N 7.64111°E / 45.10944; 7.64111
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juventus Stadium
Allianz Stadium
Emrat në të kaluarënJuventus Stadium
AdresaCorso Gaetano Scirea 50, 10151
VendndodhjaTorino, Itali
Koordinatat45°6′34″N 7°38′28″E / 45.10944°N 7.64111°E / 45.10944; 7.64111
PronariJuventus Football Club S.p.A.
OperatoriJuventus Football Club S.p.A.
Suitat84
Kapaciteti41,507[1]
Rekordi i spektatorëve41,495 vs Inter Milan (7 dhjetor 2018, Serie A)[2]
Madhësia e fushës105 m × 68 m (344 ft × 223 ft)
SipërfaqjaBar
Tabela e rezultateveLCD
Ndërtimi
Gurthemeli1 Mars 2009
Hapur8 Shtator 2011
Çmimi i ndërtimit€155 million[3]
ArkitektiHernando Suárez
Gino Zavanella
Giorgetto Giugiaro
Inxhinieri i strukturësFrancesco Ossola
Massimo Majowiecki
Përdoruesit
Juventus F.C. (2011–i pranishëm)
Kombëtarja italiane e futbollit (ndeshje të zgjedhura)


Allianz Stadium është stadiumi në pronësi të Juventus F.C. që gjendet në Torino.

Projekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars 2008 u morr vendimi nga bordi drejtues i Juventus F.C. për të miratuar projektin për stadiumin e ri, i projektuar të ngrihen në zonën "Delle Alpit" me një investim total që arrin në 145.000.000 Euro. Stadiumi i ri, hartuar nga GAU dhe studimet nën koordinimin e arkitektit Gino Zavanella dhe inxhinier Eloy Suarez e Masimo majowecki, do të ndërtohet në të njëjtin vend ku më parë ishte vendosur stadiumi "Delle Alpi", për prishjen e të cilit kanë filluar punët në nëntor 2008 dhe do të përfundojnë në mars 2009. Stadiumi i ri, me një kapacitet 41.000 spektatorë është hartuar me standardet e sigurisë më të lartë. Hyrja do të bëhet nga katër hyrjet në qoshet e tij në të cilat qëndron sistemi i shpërndarjes që të çon në një rrjet shpërndarës rreth stadiumit. Rrjeti shpërndarës do të jetë një vend i sigurt ku mund të kontrollohen hyrjet e autorizuara dhe ku të sigurohet shpejtësia e shërbimit të shpëtimit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Buon compleanno, Juventus Stadium!" (në italisht). juventus.com. 8 shtator 2016. Marrë më 8 shtator 2016.
  2. ^ "Serie A, Juventus-Inter 1-0: il tabellino della partita" (në italisht). gazzetta.it. 7 dhjetor 2018. Marrë më 7 dhjetor 2018.
  3. ^ Marco Iaria (7 gusht 2015). "L'immobiliare Juve: dopo lo stadio ecco la Continassa" (në italisht). footballspa.gazzetta.it. Marrë më 8 dhjetor 2016.