Jump to content

Old Trafford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Old Trafford

Old Trafford është një stadium futbollistik në Manchester të Anglisë dhe shtëpia e njërit prej klubeve më të mëdha futbollistike në botë, Manchester United. Ekipi zhvillon ndeshjet e tij në këtë stadium qysh prej vitit 1910. Pas stadiumit Wembley të Londrës, me 76.212 vende ky është stadiumi i dytë në Britaninë e Madhe për nga kapaciteti i shikuesëve. Gjatë kohës kur stadiumi Wembley u rindërtua shumica e ndeshjeve të kombëtarës angleze të futbollit si nikoqire u luajtën në Old Trafford.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konstruksioni gjatë viteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura dhe pajisjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapaciteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1910-1939: 80.000
 • 1945-1960: 67.000
 • 1960-1974: 65.000
 • 1975-1980: 60.000
 • 1980-1988: 58.000
 • 1988-1990: 48.000
 • 1990-1994: 45.000 (Ndalimi i vendeve në këmbë)
 • 1994-1996: 43.000
 • 1996-1999: 55.000 (Përmirësimi i tribunës veriore)
 • 2000-2001: 61.000 (Përmirësimi i tribunës perëndimore)
 • 2001-2005: 68.000 (Përmirësimi i tribunës lindore)
 • 2006-2009: 76.212 (Përmirësimi i qosheve të rangut të tretë)
 • prej 2009: 80.000 (Përmirësimi i tribunës lindore)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Old Trafford – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale