Manchester

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link= http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sigurimii_i_cil%C3%ABsis%C3%AB9 Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Pa lidhje interwiki, Pa referenca --Liridon (diskutimet) 8 korrik 2015 13:55 (CEST)
Mançesteri
City of Manchester
Qytet
Njohur si "Pambukopolis", "Qyteti Magazinë", "Qyteti i shiut", "Kryeqëndra e Veriut", Madchester, Mancunia
Motoja "Concilio Et Labore" (Me mënçuri e përpjekje)
noform
Pamje nga Mançesteri
Stema_figura
Stema e Mançesterit
Vendndodhja
Mançesteri is located in Britania e Madhe
Mançesteri
Mançesteri

Koordinatat: 53°28′0″N 2°14′0″W / 53.46667°V 2.23333°P / 53.46667; -2.23333

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Qarku ceremonial Greater Manchester
Qarku historik
Kryetari i Bashkisë Mark Hackett
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 115.65 km2
Lartësia 38 - 78 m (m.n.d.)
Popullsia 464,200 banorë
 •  urbane 2,240,230 banorë
Dendësia 3,815 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shek. I (Statusi 1853)
Vendasit Mançunian/e
Zona Kohore UTC±0
Prefiksi 0161
Koordinatat 53° 28′ 0″ Veri

2° 14′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare manchester.gov.uk


Manchester është një qytet në Angli, Mbretëria e Bashkuar.