Jump to content

Roberto Mancini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roberto Mancini

Mancini në vitin 2021
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRoberto Mancini
Datëlindja (1964-11-27) 27 nëntor 1964 (59 vjeç)[1]
VendlindjaIesi, Italy
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Italia (trajner)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1982Bologna30(9)
1982–1997Sampdoria424(132)
1997–2001Lazio87(15)
2001Leicester City (huazim)4(0)
Gjithsej545(156)
Karriera ndërkombëtare
1982–1986Italia U2126(9)
1984–1994Italia36(4)
Skuadra të menaxhuara
2001–2002Fiorentina
2002–2004Lazio
2004–2008Internazionale
2009–2013Manchester City
2013–2014Galatasaray
2014–2016Internazionale
2017–2018Zenit Saint Petersburg
2018–Italia
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Roberto Mancini (i lindur më 27 nëntor 1964 në Jesi, Ankona) është një menaxher italian i futbollit, një ish lojtar ndërkombëtar dhe menaxheri aktual i ekipit anglezPremiere League, Manchester City.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si lojtar ai ishte i njohur mirë për kohën e tij në Sampdoria, ku ai luajti më shumë se 550 ndeshje ligë, dhe ndihmoi ata të fitojë titullin e Serie A , katër COPPA Italia dhe Kupën e Kupës, megjithëse me kombetaren ka luajtur 36 ndeshje.

Në vitet e fundit të karrierës së tij ai ishte një asistent praktikant për Sven Goran Eriksson tek Lazio. Pas përfundimit të karrierës së tij te luajtur, kaloi në menaxhimin dhe arritur sukses në të dyja anët e spektrit futbollistik. Ai e filloi karrierën e tij drejtuese tek Fiorentina në moshen 35 vjeç dhe arriti të fitojë një Italia COPPA, por u largua nga Fiorentina si pasoje e falimentimit te ketij klubi. Disa muaj më vonë ai pastaj u be menaxher në Lazio, ku përsëri, ai ka trashëguar kufizimet financiare dhe u detyrua të humbas lojtarë të mëdhenj, por arritën ende për të fituar një tjetër Italia COPPA, një UEFA Cup gjysmë-finale.

Pas ai mori një reputacion për atë që ai mund të bëjë me mjete të vogla, atij iu ofrua një shans në kohën kur u be menaxher i Inter në 2004 . Gjatë qëndrimit të tij në Inter ai ndërtoi një ekip dhe e transformoj ate në ekipin dominues në Itali, dominimin në Itali dhe Evropë e cila ende ekziston në 2010. magjia e tij në Internazionale ishte ngarkuar me sukses si ai fitoi një rekord me klubin e Inter 3 here radhazi Seria A , një rekord evropian jane 17 fitoret radhazi ne gjysmen e pare te serie A, një rekord prej 4 finale rresht COPPA Italia derisa u bë i suksesshëm më Inter.Pavaresisht suksesit te brendshem, shumë e shohin punen e tij dështimi të përsëritur sepse ne kaq vite menaxhim se fitoj asnjehere Ligen e Kampjoneve,kjo solli shkarkimin e tij nga Inter ne 2008. Përderisa ai përsëriti dëshirën e tij për të punuar në Angli,pas shumë se një vit nga ai është emëruar menaxher Manchester City qe nga dhjetor 2009. Përkundër suksesit në klubet e mëparshme ai mbetet një nga menaxherët më të rinj ne Premiere Ligue dhe është i njohur prej takticizmit, dhe aftësitë pjellore ne ndërtimin e ekipit te Lacios dhe Inter.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mancini: Roberto Mancini: Manager" [Mancini: Roberto Mancini: Trajner]. BDFutbol (në anglisht). Marrë më 21 dhjetor 2017.
  2. ^ "Roberto Mancini" (në anglisht). Eurosport. Marrë më 28 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]