Daniele De Rossi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniele De Rossi

De Rossi në 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDaniele De Rossi[1]
Datëlindja (1983-07-24) 24 korrik 1983 (40 vjeç)
VendlindjaRomë, Itali
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera me të rinjtë
1997–2000Ostia Mare
2000–2001Roma
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2001–2019Roma459(43)
2019–2020Boca Juniors5(0)
Gjithsej464(43)
Karriera ndërkombëtare
2001Italia U193(2)
2002Italia U204(0)
2003–2004Italia U2116(3)
2004–2017Italia117(19)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 shtator 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 nëntor 2017

Daniele De Rossi (lindur më 24 Korrik 1983) është një ish futbollist profesionist italian i cili ka luajtur si mesfushor mbrojtës.

De Rossi trashëgoi shiritin e kapitenit te Roma në fillim të sezonit 2017–18 pas pensionimit të Francesco Tottit.

De Rossi bëri debutimin e tij si profesionist me Romën gjatë sezonit 2001–02, kurse debutimi i tij në Serie A erdhi në vitin tjetër; ai ka qënë pjesë e ekipit që nga ajo kohë. Me klubin ai ka fituar dy herë Coppa Italian dhe 2007 Supercoppa Italianan. Ai u shpall Serie A Futbollisti i ri më i mirë i vitit në vitin 2006, kurse tre vite më vonë Serie A Futbollisti italian i vitit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrikë e Jugut 2010 – Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 5 qershor 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]