Fábio Coentrão

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fábio Coentrão
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFábio Alexandre da Silva Coentrão
Datëlindja (1988-03-11) 11 mars 1988 (36 vjeç)
VendlindjaVila do Conde, Portugali
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2007Rio Ave29(5)
2007–2011Benfica52(2)
2008Nacional (huazim)16(4)
2008Zaragoza (huazim)1(0)
2009Rio Ave (huazim)16(3)
2011–2018Real Madrid58(1)
2015–2016Monaco (huazim)15(3)
2017–2018Sporting CP (huazim)25(1)
2018–2019Rio Ave21(0)
Karriera ndërkombëtare
2005Portugalia U181(0)
2006–2007Portugalia U1910(5)
2007Portugalia U207(4)
2007–2010Portugalia U217(6)
2010Portugalia U231(0)
2009–Portugalia52(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 maj 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 3 shtator 2017

Fábio Alexandre da Silva Coentrão (lindur më 11 mars 1988) është një futbollist profesionist portugez i cili luan për kombëtaren portugeze. Edhe pse luan si mbrojtës i majtë, ai mund të përshtatet edhe si anësor i majtë,[1][2] dhe në disa raste si mesfushor mbrojtës.

Pasi filloi të luaj futboll profesionist me Rio Aven, ai firmosi me Benficën në moshën 19 vjeç. Pas disa huazimeve, ai u bë lojtar i titullar në formacion si mbrojtës i majtë.

Ai është një lojtar i kombëtares portugeze që nga viti 2009 ku bëri debutimin e tij në nëntor. Ai gjithsej ka luajtur 62 ndeshje duke shënuar edhe 5 gola, duke përfaqsuar vendin e tij në dy edicione të Kupës së Botës dhe në Euro 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Luís Mira (23 qershor 2010). "Juventus target Benfica winger Fabio Coentrao – Report" [Anësori i Benficës Fabio Coentrao objektivi i Juventusit] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 14 tetor 2014.
  2. ^ "Blackburn following Benfica winger Fabio Coentrao" [Blackburn duke ndjekur anësorin e Benficës Fabio Coentrao] (në anglisht). Tribal Football. 23 qershor 2010. Marrë më 14 tetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]