Mario Balotelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mario Balotelli
Mario Balotelli Euro 2012.jpg
Balotelli në stërvitje me ItalinëUEFA Euro 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotë Mario Barwuah Balotelli[1]
Data e lindjes 12 Gusht 1990 (24 vjeçar)
Vendi i lindjes Palermo, Italia
Gjatësia 1,89 m (6 ft 2+12 in)[2] [3]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Liverpool F.C
Numri 45
Kariera në rini
2001–2006 Lumezzane
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006–2007 Lumezzane 2 (0)
2007–2010 Internazionale 59 (20)
2010–2013 Manchester City 54 (20)
2013–2014 Milan 17 (15)
2014– Liverpool 0 (0)
Ekipi kombëtar
2008–2010 Italia U21 16 (6)
2010– Italia 26 (11)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 22 Shtator 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 Shtator 2013


Mario Barwuah Balotelli (i lindur 12 Gusht 1990) është një futbollistë italian që luan tek skuadra angleze, Liverpool, ai është edhe lojtar i Italisë që nga viti 2010 [4] [5] [6].

Ai filloi karrierën e tij profesioniste tek Lumezzane në vitin 2006, ai luajti vetëm 2 herë përpara se në vitin 2007 të transferohej tek Inter [7]. Trajneri i Interit, Roberto Mancini e vendosi Balotellin në skuadrën e parë, por kur u largua, ai filloi të bëntë sjellje të këqija.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lumezzane[redakto | redakto tekstin burimor]

Balotelli began i tij karierë me Lumezzane. Në moshë i 15 ishte promoted te njeri më i moshuar anë, duke bërë i tij njeri më i moshuar debutim në një Serie C1 lidhje ballafaqoj kundër Padova.

Inter[redakto | redakto tekstin burimor]

2006-07

Milan giants Internazionale firmosur Balotelli mbi hua me zgjedhje te blerje në 2006. Ai treguat i tij potencial në i tyre poshtë-17 grup, i njohur ndërsa the Allievi Nazionali, atëherë joined the Primavera poshtë-20 ekip në moshë i 16, fët i hijshëm një çelës lojtar. Ai scored një lidhje-çarje penallti në një Primavera lidhje i fundit 1-0 bind dikë Sampdoria. Këta performances prompted i lartë lavd nga disa i rangut të lartë njerëz duke përfshirë Gropos kryetar Massimo Moratti.

2007-08

Mbi 16 Dhjetor 2007 Balotelli i bërë i tij i parë ekip debutim replacing David Suazo në një 2-0 Serie një fitore kundër Cagliari. Tre days më vonë, ai me tipare në the starting formacion në një Coppa Italia ballafaqoj kundër Reggina, scoring dy goals në një 4–1 fitore.

Mbi 30 Janar 2008 Balotelli i fituar kombëtar vëmendje pas ai scored dy goals kundër Juventus në kthim këmbë i the Coppa Italia çerek-finals, qenie pjesë muzikore në një 3–2 larg fitore për the Nerazzurri. Ai atëherë scored i tij i parë Serie një finish mbi 6 Prill 2008 në një 2–0 larg fitore kundër Atalanta. Ai scored i tij i dyti Serie një finish një javë më vonë, pas një një-mbi-një me Fiorentina portier Sébastien Frey.

Në një shtëpi ballafaqoj kundër Siena mbi 11 Mund 2008, cili do të kam i dhënë lidhje titull te Gropos kishte ata pr e pp e foljes win, ai i parë mori një kënd, assisting Patrick Vieira's finish, dhe atëherë scored një ai vetë. Megjithatë, atë ishte jo mjaft te jap i tij ekip the scudetto ndërsa lojë ended në një 2-2 vizatoj dhe Roma i ulur çarje te një pikë prapa the Nerazzurri me një fitore. Pasues javë Balotelli played në Gropos Milan's i fundit lojë i i tyre 2007-08 Serie një fushatë, defeating Parma 2-0 dhe successfully clinching the 2007-08 scudetto.

2008-09

Mbi 26 Gusht 2008 në the 2008 Supercoppa Italiana i fundit kundër Roma, Balotelli came mbi me vonesë në i dyti gjysmë ndërsa një zëvendësim për Luís Figo, scoring në the 83rd minutue. Gropos went mbi te fitore i fundit 6-5 mbi penalties pas ballafaqoj ended 2-2. Balotelli atëherë firmosur një trivjeçar kontratë në moshë i 17 years dhe 10 months. Mbi 4 Nëntor 2008, Balotelli scored i tij i parë Champions Lidhje finish kundër Cypriot anë Anorthosis Famagusta, dhe në duke bërë kështu, became the youngest Gropos lojtar ndonjëherë te llogari në the Champions Lidhje, në 18 years dhe 85 days, rrahje i mëparshëm pllakë vë mënjanë Obafemi Martins, në 18 years dhe 145 days.

Në Prill 2009 Balotelli scored Gropos ësthtë finish në një 1–1 vizatoj me Juventus, dhe ishte nga pikëpamja raciale abused nga Juventus fans kudo lojë, duke përfshirë chants si "një I zi Italishte nuk ekzistoj". Ky led te Massimo Moratti thënie që ai do të kam pulled i tij ekip jashtë në qoftë se ai kishte qenë e tashme. Racizëm në asociacion futboll#Itali|racist]] chants ishin gjithashtu i dënuar nga Juventus kryetar Giovanni Cobolli Gigli. Juventus ishin handed një një lojë shtëpi freskore mallkim për arsye të ndodhi. Balotelli scored në një 2-2 vizatoj me Chievo mbi 10 Mund, i fundit lojë përpara Gropos pr e pp e foljes win the Serie një për i katërt kohë në një rresht.

Në i tij i dyti kohë me Gropos ësthtë i parë ekip, Balotelli kishte një numër i disiplinor problems, shumë veçanërisht involving Gropos kokë karrocë udhëtarësh José Mourinho kush excluded atë nga njeri më i moshuar ekip në i dyti gjysmë i Janar. Portugalisht bos i caktuar "derisa Unë jam i shqetësuar një i ri çun si atë nuk mund lejoj ai vetë te tren më pak sesa njerëz si Figo, Córdoba dhe Zanetti." Më herët që kohë Mourinho kishte i pandehur Balotelli i shfaqje një mungesë i përpjekje në përgatitje.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Për shkak të Balotelli's juridik problems, ai nuk menaxhoj te përgjigje një numër i thirrje-ups ai i pranuar nga Italishte kombëtar poshtë-15 dhe poshtë-17 teams, ndërsa ai ishte akoma i menduar te ndodhem një Ghanaian imigrant.

Mbi 7 Gusht 2007, pesë days përpara i tij 17th ditëlindje, Balotelli i pranuar i tij i parë njeri më i moshuar Internacional thirrje-sipër nga Gana karrocë udhëtarësh Claude Le Roy për një miqësor kundër Senegal në I ri Strofull]] stadium në Londër, Angli mbi 21 Gusht 2007. Megjithatë, ai declined ofroj citing përsëri i tij gatishmëri te lojë për Itali kur ai becomes i pranueshëm. Ai gjithashtu i caktuar i tij gatishmëri te përfaqësoj Itali në internacional nivel dikur ai i fituar një Italishte pasaportë.

Itali kombëtar poshtë-21 futboll ekip|Itali poshtë-21]] karrocë udhëtarësh Pierluigi Casiraghi i caktuar i tij qëllim te kujtoj Balotelli dikur ai obtained Italishte qytetari. Mbi 13 Gusht 2008, Balotelli ishte më në fund i dhënë Italishte qytetari, dhe në një shtypje konferencë mbi njëlloj ditë ai i caktuar i tij dëshirë te lojë për Itali poshtë-21 ekip. Mbi 29 Gusht Casiraghi më në fund i quajtur atë te lidhje the Azzurrini për the matches kundër Greqi dhe Croatia. Ai scored i tij i parë internacional finish në një 1-1 vizatoj me Greqi poshtë-21's, atëherë scored dy goals kundër Izrael në the kualifikim lojë-offs për the 2009 Evropian Poshtë-21 Championships.

Në Shkurt 2009, Itali poshtë-21 karrocë udhëtarësh Pierluigi Casiraghi criticised Balotelli pas ai missed një fluturim te Trieste ku Casiraghi ishte mbajtje një përgatitje seancë. Balotelli ishte i pretenduar te kam overslept dhe kishte te drejtoj atje ai vetë te lidhje pushim i ekip.

Balotelli ishte sent jashtë në the 36th minutë i i parë gjysmë në një ballafaqoj me hosts Sweden në the Evropian Poshtë-21 Kampionat për retaliating kundër Pontus Wernbloom. Ky ishte pas ai kishte scored në the 23rd minutë te vendos i tij ekip sipër 1-0.

Trofe[redakto | redakto tekstin burimor]

Klube[redakto | redakto tekstin burimor]

Flag of Italy.svg Inter
Flag of England.svg Manchester City

Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Mario Balotelli. Goal.com. Vizituar në 3 shtator 2011.
  2. ^ Mario Balotelli. acmilan.com. Vizituar në 9 qershor 2013.
  3. ^ Mario Balotelli. Premier League. Vizituar në 9 qershor 2013.
  4. ^ Mario Balotelli. ESPN.com. Vizituar në 9 qershor 2013.
  5. ^ "Balotelli saluta l'Italia "Ho bisogno di giocare"". La Gazzetta dello Sport (in Italian). 13 August 2010. Retrieved 13 August 2010. 
  6. ^ Balotelli signs for City. Manchester City F.C. 13 August 2010. Retrieved 13 August 2010. 
  7. ^ "Balotelli, maravillado con Thiago desde su paso por el Barça". Sport (newspaper) (in Spanish). 11 August 2011. Retrieved 11 August 2011. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mario Balotelli