Jump to content

Massimo Moratti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Massimo Moratti
U lind në (1945-05-16) 16 maj 1945 (79 vjeç)
KombësiaFlamuri Italian
ProfesioniPresident nderi i Internazionale dhe CEO e Saras S.p.A.
Bashkëshorti/jaEmilia Bossi
Fëmijë5

Massimo Moratti (lindur më 16 maj 1945) është një manjat italian nafte dhe kryeshefi ekzekutiv (CEO) i Grupit Saras, i krijuar në vitin 1962 nga babai i tij, industrialisti Angelo Moratti; prodhuesi kyresor i Grupit Saras është rafineria Sarroch e vendosur në ishullin e Sardenjës, një nga gjashtë rafineritë më të medha në Europë, me kapacitet 300,000 mijë fuçi në ditë, duke përfaqsuar 15% të rafinerive të përgjithshme në Itali.