Brendan Rodgers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brendan Rodgers
Brendan Rodgers LFC 2013.jpg
Rodgers në vitin 2013
Të dhënat personale
Data e lindjes (1973-01-26) 26 Janar 1973 (48 vjeç)
Vendi i lindjesCarnlough, Irlanda Veriore
Pozicioni)Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualLiverpool (Trajner)
Karriera në rini
1984–1987Ballymena United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1987–1990Ballymena United
1990–1993Reading0(0)
1993–1994Newport
1994–1995Witney Town
1995–1996Newbury Town
Ekipi kombëtar
1988Irlanda e Veriut7(0)
Ekipet e menaxhuara
2008–2009Watford
2009Reading
2010–2012Swansea City
2012–Liverpool
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Brendan Rodgers ka lindur më 26 janar 1973 i cili është menaxheri aktual i Liverpoolit. Rodgers filloi karrierën e tij si futbollist edhe ishte një mbrojtës në Ballymena United, ku ai qëndroi deri sa ai nënshkroi nga Reading në moshën 18-vjeçare, dhe një lëndim atë e detyroj të pensionohet nga futbolli ne moshën 20. Më 2004 ai ftohet te Chelsea për t'u bashkuar si menaxher i ekipit të të rinjve. Por më vonë u zgjodh menaxher i ekipit rezervë. Në nëntor të vitit 2008 ai u emërua menaxher i Watford, ku ai qëndroi deri kur iu bë një ofertë për t'u bërë menaxher i Reading ish-klubit të tij në qershor 2009. Me kete klub nuk i pëlqyen shumë rezultatet dhe kështu më 2010 iu bashkua Swanseas si menaxher. Me këtë klub pati sukses të madh ku e futi klubin në Premier League dhe zuri pozitën e 11 në tabelë. Ndërsa tani në qershor 2012, Rodgers pranoi një ofertë për t'u bërë menaxher i ri i Liverpulit