Brendan Rodgers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Skeda:Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/Brendan Rodgers.jpg/180px-Brendan Rodgers.jpg
Rodgers, viti 2011 - Football League Championship në finale të play-offtext

Brendan Rodgers ka lindur më 26 janar 1973 i cili është menaxheri aktual i Liverpoolit. Rodgers filloi karrierën e tij si futbollist edhe ishte një mbrojtës në Ballymena United, ku ai qëndroi deri sa ai nënshkroi nga Reading në moshën 18-vjeçare, dhe një lëndim atë e detyroj të pensionohet nga futbolli ne moshën 20. Më 2004 ai ftohet te Chelsea për t'u bashkuar si menaxher i ekipit të të rinjve. Por më vonë u zgjodh menaxher i ekipit rezervë. Në nëntor të vitit 2008 ai u emërua menaxher i Watford, ku ai qëndroi deri kur iu bë një ofertë për t'u bërë menaxher i Reading ish-klubit të tij në qershor 2009. Me kete klub nuk i pëlqyen shumë rezultatet dhe kështu më 2010 iu bashkua Swanseas si menaxher. Me këtë klub pati sukses të madh ku e futi klubin në Premier League dhe zuri pozitën e 11 në tabelë. Ndërsa tani në qershor 2012, Rodgers pranoi një ofertë për t'u bërë menaxher i ri i Liverpulit