Kevin-Prince Boateng

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kevin-Prince Boateng

Kevin-Prince Boateng në 2016
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKevin-Prince Boateng
Datëlindja (1987-03-06) 6 mars 1987 (37 vjeç)
VendlindjaBerlin, Gjermani
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Beşiktaş (në huazim nga Fiorentina)
Numri99
Karriera me të rinjtë
1994Reinickendorfer Füchse
1994–2005Hertha BSC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2007Hertha BSC II29(5)
2005–2007Hertha BSC42(4)
2007–2009Tottenham Hotspur14(0)
2009Borussia Dortmund (huazim)10(0)
2009–2010Portsmouth22(3)
2010–2013Milan74(10)
2013–2015Schalke 0446(6)
2016Milan11(1)
2016–2017Las Palmas28(10)
2017–2018Eintracht Frankfurt31(6)
2018–Sassuolo13(4)
2019Barcelona (huazim)3(0)
2019–2020Fiorentina14(1)
2020-Beşiktaş (huazim)6(2)
Karriera ndërkombëtare
2001–2002Gjermania U154(1)
2002–2003Gjermania U1610(3)
2003–2004Gjermania U1710(1)
2004–2005Gjermania U199(4)
2005–2006Gjermania U202(0)
2006–2007Gjermania U216(0)
2010–2014Gana10(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 21 janar 2019

Kevin-Prince Boateng (lindur më 6 mars 1987) është një futbollist profesionist ganez i lindur në Gjermani i cili luan si mesfushor ose sulmues për klubin turk Beşiktaş në huazim nga Fiorentina.

Ai është një mesfushor i cili mund të luaj edhe si sulmues. Boateng njihet për forcën, shpejtësinë dhe xhonglimet.[1][2] Uebfaqja zyrtare e FIFA-s në vitin 2014 e përshkroi atë si "të bekuar me forcë, shpejtësi dhe instiktin vrasës përball portës".[3]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sassuolo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boateng u bashkua me klubin spanjoll të La Ligës Barcelona më 21 janar 2019 në formë huazimi deri në fund të sezonit 2018–19, me klubin që gjithashtu ka mundësi ta blejë përfundimisht për 8 milion .[4][5] Me këtë transferim au u bë ganezi i parë që përfaqëson klubin.[6]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më 12 maj 2012.
Skaudra Sezoni Liga Kupa Evropë Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Hertha BSC II 2004–05 18 3 0 0 0 0 18 3
2005–06 4 1 0 0 0 0 4 1
2006–07 7 1 0 0 0 0 7 1
Gjithsej 29 5 0 0 0 0 29 5
Hertha BSC 2005–06 21 2 2 0 4 0 27 2
2006–07 21 2 3 0 2 1 26 3
Gjithsej 42 4 5 0 6 1 53 5
Tottenham Hotspur 2007–08 13 0 5 0 3 0 21 0
2008–09 1 0 2 0 0 0 3 0
Gjithsej 14 0 7 0 3 0 24 0
Borussia Dortmund 2008–09 10 0 1 0 0 0 11 0
Gjithsej 10 0 1 0 0 0 11 0
Portsmouth 2009–10 22 3 5 2 0 0 27 5
Gjithsej 22 3 5 2 0 0 27 5
Milan
2010–11 26 3 1 0 7 0 34 3
2011–12 19 5 1 1 7 3 27 9
Gjithsej 45 8 2 1 14 3 61 12
Career total 162 20 20 3 23 4 205 27

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Accolades for young German talent" [Merita për talentin e ri gjerman]. fifa.com. FIFA. 26 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2012. Marrë më 10 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "23 Kevin Prince BOATENG – 2010 FIFA World Cup profile" [23 Kevin Prince Boateng – 2010 FIFA Kupa e Botës]. FIFA. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2012. Marrë më 6 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kevin Prince BOATENG". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2014. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Zyrtare/ Kevin-Prince Boateng kalon te ekipi i Barcelonës". BalkanWeb.com. 21 janar 2019. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Barça zyrtarizon surprizën e merkatos: Willkommen Boateng!". BalkanWeb.com. 21 janar 2019. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Boateng shkruan historinë me transferimin tek Barcelona". Botasot.info. 21 janar 2019. Marrë më 21 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)