Jump to content

Jordi Alba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jordi Alba

Alba me Spanjën në 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJordi Alba Ramos
Datëlindja (1989-03-31) 31 mars 1989 (35 vjeç)
VendlindjaL'Hospitalet, Spanjë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Barcelona
Numri18
Karriera me të rinjtë
1996–1998Hospitalet
1998–2005Barcelona
2005–2007Cornellà
2007Valencia
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2008Valencia B18(5)
2008–2012Valencia73(5)
2008–2009Gimnàstic (huazim)35(4)
2012–Barcelona203(9)
Karriera ndërkombëtare
2006Spanja U196(1)
2009Spanja U209(0)
2008–2011Spanja U214(0)
2012Spanja U234(0)
2011–Spanja70(8)
2013–Katalonia5(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 29 tetor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 13 shtator 2019

Jordi Alba Ramos (Katalan [ˈʒɔrði ˈaɫβə ˈramos], Spanjisht [ˈʝorði ˈalβa ˈramos]); lindur më 31 mars 1989) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtës i majtë për klubin spanjoll Barcelona dhe kombëtaren spanjolle.

Alba shquhet për shpejtësinë e madhe si dhe mund të luaj edhe si mesfushor i majtë.[1]

Ai filloi karrierën e tij te Hospitalet, por e përfundoi zhvillimin e tij te Valencia (pas 7 vitesh të kaluara te Barcelona), duke arritur të La Liga me klubin.

Alba ka përfaquar kombëtaren spanjolleEuro 2012, duke luajtur ndeshjen e parë në 2011.

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e herëshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në L'Hospitalet de Llobregat, Barcelonë, Katalonia, Alba filloi karrierën e tij në skuadrat e moshave të Barcelonës, por ai u shit nga klubi në vitin 2005. Ai më vonë u bashkua me skuadrën fqinje UE Cornellà dhe, pas gati 2 vitesh, ai u largua pas një marrëveshje për 6,000 te Valencia, ku përfundoi zhvillimin e tij.

Pasi ndihmoi rezervat të arrinin në divizionin e katërt2007–08, ai bëri debutimin profesionist sezonin tjetër, duke luajtur në huazim te skuadra e ligës së dytë, Gimnàstic de Tarragona,[2] ku ai luajti 24 ndeshje si titullar.

Pas rikthimit te Los Che, Alba bëri debutimin e tij në La Liga më 13 shtator 2009 në një fitore 4–2 kundër Real Valladolid.[3] Më vonë ai luajti si titullar 2 ndeshje rradhazi në fazën e grupeve të Ligës së Europës kundër Lille OSC dhe SK Slavia Prague (të dy të mbyllur në barazim 1–1 dhe të luajtura respektivisht në shtëpi dhe jashtë). Për shkak të dëmtimeve të sektorit të mbrojtësve të Valencias, ai luajti shumicën e sezonit 2009–10 si mbrojtës i majtë, duke koleksionuar performanca të mira; në atë pozicion, më 11 prill 2010, Alba shënoi golin e parë me klubin në një humbje 2–3 jashtë fushe kundër majorkës.[4]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat me kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Golat dhe rezultatet me kombëtaren spanjolle.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 1 korrik 2012 Olympic Stadium, Kiev, Ukrainë Flamuri Italia 2–0 4–0 UEFA Euro 2012
2. 12 tetor 2012 Dynama Stadium, Minsk, Bjellorusi Flamuri Bjellorusia 1–0 4–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës
3. 23 qershor 2013 Castelão, Fortaleza, Brazil Flamuri Nigeria 1–0 3–0 2013 FIFA Kupa e Konfederatave
4. 3–0
5. 6 shtator 2013 Olympic Stadium, Helsinki, Finlandë Flamuri Finlanda 1–0 2–0 Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës

Redaktuar më 7 mars 2014

Klubi Sezoni Liga Kupa Europa Tjetër[nb 1] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Gimnàstic 2008–09 35 4 1 0 36 4
Total 35 4 1 0 36 4
Valencia 2009–10 15 1 2 0 9 0 26 1
2010–11 26 2 4 0 3 0 33 2
2011–12 32 2 8 0 10 1 50 3
Total 73 5 14 0 22 1 109 6
Barcelona 2012–13 29 2 5 1 9 2 1 0 44 5
2013–14 10 0 4 0 1 0 2 0 17 0
Total 39 2 9 1 10 2 3 0 61 5
Karriera në total 147 11 24 1 32 3 3 0 206 15
  1. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si Supercopa de España, UEFA Super Kupa, FIFA Kupa e Botës për Klube
1Ka luajtur në UEFA Champions League dhe UEFA Europa League.

Redaktuar më 5 mars 2014

Kombëtarja Sezoni Ndeshje Gola Assista
Spanja 2011–12 11 1 3
2012–13 11 3 1
2013–14 3 1 0
Total 25 5 4
Barcelona
  1. ^ Jonathan Wilson (27 qershor 2013). "As opponents adapt, Jordi Alba helping to give Spain a new dimension" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 27 qershor 2013.
  2. ^ "Tes Jordi Alba ya es grana y Campano puede quedarse (Jordi Alba is already grana and Campano might stay)". AS. 26 korrik 2008. Marrë më 7 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Villa stars in Valencia win". ESPN FC. 13 shtator 2009. Marrë më 13 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Los Che complete woeful week". ESPN FC. 11 prill 2010. Marrë më 13 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtëme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]